Zamknij

Będą kontrole stoków narciarskich. Minister zdrowia ostrzega

30.11.2020 13:37
Stoki - Jaworzyna Krynicka
fot. Gerard/Reporter/East News

Stoki narciarskie od najbliższego weekendu będą sprawdzane pod kątem przestrzegania reżimu sanitarnego – oświadczył na konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ostrzegł jednocześnie, że jeśli kontrola wykaże jakiekolwiek naruszenia, będzie rekomendowane zamknięcie stoków. 

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia odniósł się do doniesień dotyczących dużej liczby osób na stokach narciarskich w ostatni weekend oraz nieprzestrzegania zasad sanitarnych.

Stoki narciarskie. Kontrole przestrzegania reżimu sanitarnego

Adam Niedzielski przyznał, że jest zaniepokojony obrazkami zatłoczonych stoków, które wczoraj zdominowały media społecznościowe. Chodzi m.in. o tłumy narciarzy przed stokami w Krynicy-Zdroju.

Minister zdrowia dodał, że choć w poniedziałek (30 listopada) odnotowano nieco ponad 5 tys. zakażeń koronawirusem, to – zaznaczył – "radzę śledzić, co się będzie działo w piątek czy w okolicach kilku dni, po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce".

– Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne – zwrócił uwagę szef MZ.

Zobacz także

Niedzielski poinformował, że w poniedziałek rano rozmawiał z inspektorem sanitarnym oraz że będą prowadzone rozmowy z policją, by w najbliższy weekend odbyły się "takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego, który – przypomnę – został uzgodniony z właścicielami stacji narciarskich".

W tym kontekście wskazał na przestrzeganie dystansu w kolejkach do wyciągów.

– Jeżeli te kontrole, które będą prowadzone od najbliższego weekendu, potwierdzą, że mamy sytuację nieprzestrzegania, potwierdzą, że mamy naruszenie tego reżimu (sanitarnego), który został ustalony wspólnie, a na dodatek będę widział, że na poziomie dziennych wyników pod koniec tygodnia będziemy mieli przyrost zachorowań, którego nie będzie można przypisać innym elementom, będę rekomendował zamknięcie stoków narciarskich – zapowiedział Niedzielski.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy prowadzili na początku ubiegłego tygodnia konsultacje z branżą narciarską, a we wtorek Gowin poinformował, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte.

Źródło: PAP