Zamknij

Koronawirus. Dokąd bez restrykcji mogą podróżować zaszczepieni i ozdrowieńcy? [LISTA]

02.03.2021 15:59
Pasażerka w masce
fot. Shutterstock

Coraz więcej europejskich krajów zwalnia z obostrzeń osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi oraz ozdrowieńców. Czechy, Islandia, Litwa, Gruzja czy Madera to tylko kilka miejsc, które oferują specjalnie przywileje dla tej grupy podróżujących. Przedstawiamy listę państw, w których obecnie – dzięki zaświadczeniu o szczepieniu lub przechorowaniu Covid-19 – można zostać zwolnionym z obowiązujących restrykcji. 

W ostatnim czasie dużo mówi się o tzw. paszportach szczepień, które miałyby zwalniać z obostrzeń i ułatwić obywatelom UE podróże w czasie wakacji. I chociaż Komisja Europejska zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu zostanie przedstawiona propozycja w tej sprawie, wiele krajów podchodzi do tego pomysłu sceptycznie. Wiele osób uważa to za rodzaj dyskryminacji wobec tych, którzy nie mogą się zaszczepić ze względów zdrowotnych lub znajdują się daleko w kolejce szczepień. 

Cześć krajów oferuje też złagodzone zasady wjazdu nie tylko dla zaszczepionych, ale również dla osób, które potwierdzą, że są ozdrowieńcami. Które europejskie państwa proponują tego typu ułatwienia dla podróżujących?

Czechy

Jak podano na stronie MSZ, do Czech mogą wjechać "ozdrowieńcy, którzy przechorowali COVID-19, nie mają żadnych objawów i posiadają odpowiednie zaświadczenie od lekarza". Warto podkreślić, że nie może upłynąć więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR.

Zobacz także

Dania

Dania zwalnia z obowiązkowej kwarantanny osoby, "które były wcześniej zarażone koronawirusem i są w stanie przedstawić dokumentację potwierdzającą pozytywny wynik testu wykonanego co najmniej 14 dni i nie wcześniej niż 12 tygodni przed wjazdem do Danii" - czytamy na stornie MSZ. 

Należy dodać, że dla cudzoziemców wjazd do Danii w celach turystycznych nie jest możliwy. Aby dostać się do kraju, należy mieć potwierdzony ważny cel - w tym m.in. podjęcie pracy lub udział w spotkaniu biznesowym.

Estonia 

Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny są zwolnione osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub są ozdrowieńcami (i nie chorowały co najmniej sześć miesięcy). Konieczne jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia (w j. estońskim, rosyjskim lub angielskim). 

Zobacz także

Gruzja

Gruzja ma specjalnie przywileje tylko dla zaszczepionych. Obywatele polscy, posiadający zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19 (w języku angielskim), mogą przylecieć bez testów. Nie jest też wymagane wypełnienie przed podróżą formularza elektronicznego. 

Islandia

Islandia zwalnia z obostrzeń (czyli obowiązkowej kwarantanny i dwóch testów PCR na obecność Covid-19) ozdrowieńców, którzy przedstawią odpowiednie zaświadczenia - pozytywny wynik testu starszy niż 14 dni lub wynik testu serologicznego potwierdzającego obecność przeciwciał.

Specjalne przywileje przewidziane są również dla zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Warto tu jednak zaznaczyć, że wymagane są dwie dawki szczepionki, które muszą być dodatkowo zatwierdzone przez WHO.  

Litwa

MSZ podaje, że podróżujący z Polski na Litwę nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu i przechodzić kwarantanny, jeśli są osobami zaszczepionymi przeciwko koronawirusowi lub posiadającymi zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i zakażenie wirusem SARS-CoV-2 było potwierdzone testem PCR nie wcześniej niż 90 dni przed powrotem/przybyciem na Litwę. Zaświadczenia powinno być w języku litewskim, angielskim lub rosyjskim.

Madera i Azory (Portugalia)

W przypadku Madery i Azorów osoby, które przechorowały COVID-19 nie więcej niż 90 dni przed podróżą, są zwolnione z obostrzeń. Konieczne jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia.

Zobacz także

Mołdawia

Obecnie Polska nie znajduje się na "czerwonej liście" Mołdawii, dzięki czemu nasi obywatele mogą tam swobodnie wjeżdżać. Lista ta może jednak ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemicznej. 

MSZ podaje, że z restrykcji dotyczących wjazdu do Mołdawii zwolnieni są podróżujący "posiadające zaświadczenie o odbyciu szczepienia przeciwko COVID-19". 

Rumunia

Jak czytamy na stronie MSZ, "wymóg kwarantanny nie dotyczy osób, które posiadają dokument potwierdzający przyjęcie dwóch dawek szczepionki (...) Od ostatniej dawki musi minąć minimum 10 dni". 

W przypadku ozdrowieńców z restrykcji są zwolnione osoby, które w ciągu ostatnich 90 dni przeszły COVID-19, a od momentu ostatniego pozytywnego testu minęło minimum 14 dni. 

Słowenia 

Od 13 lutego z obowiązku kwarantanny po przyjeździe do Słowenii są zwolnione osoby, które posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19, ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione. 

Za ozdrowieńców uznaje się tutaj osoby, które mogą przedstawić pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed przynajmniej trzech tygodni, ale nie starsze niż sześć miesięcy. Akceptowane są jedynie testy HAGT i PCR. Zamiennie może to być również zaświadczenie lekarskie.

Węgry

Na teren Węgier mogą wjechać jedynie te osoby, które są w stanie udowodnić, że przechorowały już Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.  Warto jednak podkreślić, że nie będąc obywatelem Węgier, możemy do wjechać do tego kraju tylko w celach koniecznych. Musimy przedstawić cel podróży i otrzymać pozwolenie od odpowiedniego organu policji.

Źródło: Radio ZET, gov.pl, Fly4free.pl