Zamknij

Koronawirus a wakacje. Dokąd można latać z Polski bez testu, a gdzie jest wymagany?

29.01.2021 15:30
Kobieta w maseczce na lotnisku
fot. Shutterstock

Mimo drugiej fali pandemii koronawirusa, Polacy wciąż mogą wyjechać do wielu zagranicznych krajów, również na wakacje. Podpowiadamy, które państwa są wciąż otwarte dla polskich turystów. Podajemy też, które kraje wymagają przed wjazdem negatywnego wyniku testu na COVID-19, a gdzie takie badanie nie jest obowiązkowe. 

Wakacje w dobie koronawirusa. Ci, którzy planują zagraniczną podróż w najbliższym czasie, powinni sprawdzić aktualne obostrzenia i zasady obowiązujące w poszczególnych krajach. 

Koronawirus. Dokąd można polecieć z Polski bez testu?

Bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testów można się udać m.in. do:

  • Czarnogóry,
  • Albanii,
  • Dominikany,
  • Kostaryki,
  • Meksyku,
  • Portugalii (testy są wymagane na Azorach i Maderze),
  • Szwajcarii,
  • Szwecji,
  • Tanzanii (również Zanzibar). 

Zobacz także

Koronawirus. Do tych krajów są wymagane testy na Covid-19 [LISTA]

Egipt

Osoby przylatujące z Polski do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego metodą PCR najpóźniej na 72 godz. przed wylotem. Badanie jest obowiązkowe również dla dzieci powyżej 6 lat. Podróżujący bezpośrednio do czterech największych kurortów, Szarm el-Szejk, Hurgady, Marsa Alam i Taby, mogą poddać się testowi na lotnisku po przylocie i kosztuje on wówczas 30 dolarów. Turyści wybierający tę możliwość muszą się jednak samoizolować w hotelu do czasu uzyskania negatywnego rezultatu. Podróżni muszą również wypełnić dostępny w internecie formularz o stanie zdrowia i miejscu zakwaterowania w Egipcie; na lotniskach pasażerom mierzy się temperaturę.

Malta

Od 14 listopada Polacy przylatujący na Maltę również muszą zaprezentować negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godz. przed przybyciem do tego kraju. Jeżeli tego nie zrobią, mogą zostać poddani badaniu po przybyciu lub skierowani na 14-dniową kwarantannę.

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie

Negatywnym wynikiem testu PCR lub tańszego badania antygenowego muszą się też wylegitymować turyści meldujący się w hotelach i innych miejscach zakwaterowania na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. Badanie musi być wykonane najpóźniej 72 godz. przed przybyciem na archipelag. Od 23 listopada negatywny wynik testu PCR będzie również potrzebny do wjechania na pozostałe tereny Hiszpanii. Przyjeżdżając do tego kraju, trzeba też wypełnić w internecie formularz sanitarny, a na lotnisku poddać się kontroli stanu zdrowia obejmującej m.in. mierzenie temperatury.

Zobacz także

Portugalia

Obywatele państw UE mogą bez przeszkód podróżować do Portugalii. Dodatkowe restrykcje obowiązują jednak osoby udające się na Maderę i Azory. Podróżni lecący na te terytoria muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem na wyspę albo poddać się bezpłatnemu badaniu po przylocie, wypełnić formularz lokalizacyjny i oczekiwać na wynik, przebywając w deklarowanym miejscu. Z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 12 lat.

Turcja

Przed podróżą do Turcji należy wykonać test na obecność Covid-19 (nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem), a jego wynik przedstawić po przylocie. Takie przepisy mają obowiązywać do 1 marca i dotyczą wszystkich pasażerów przybywających do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską.

Grecja

Wszyscy wybierający się do Grecji muszą okazać negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego najpóźniej trzy doby przed przybyciem do tego kraju. Z obowiązku wyłączone są dzieci poniżej 10. roku życia. Co najmniej 24 godziny przed przylotem należy też wypełnić internetowy formularz, zawierający dane m.in. o locie i planowanym miejscu zakwaterowania. Udający się do tego państwa powinni jednak pamiętać, że obowiązują tam, na razie do końca listopada, surowe restrykcje. Nieczynne są m.in. zabytki archeologiczne, restauracje prowadzą tylko sprzedaż na wynos, a z domu można wychodzić tylko w najpotrzebniejszych sprawach.

Tunezja

Dorośli i dzieci od 12 lat udający się do Tunezji muszą przedstawić test PCR wykonany do 72 godz. przed wylotem i do 120 godz. przed przybyciem. Dodatkowo trzeba przejść 14-dniową kwarantannę, którą można odbyć w jednym z wyznaczonych do tego hoteli lub innym miejscu zamieszkania. Konieczne jest też wypełnienie formularza o stanie zdrowia w internecie oraz ściągnięcie odpowiedniej aplikacji. Warto podkreślić, że w całym kraju obowiązuje godzina policyjna, utrudnione jest podróżowanie między prowincjami, a kafejki i restauracje mogą obsłużyć jedynie małą liczbę osób i zamykane są o 16.00.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje 2020 w Tunezji. O czym pamiętać przed wyjazdem na urlop?

Maroko

Polacy mogą wybrać się do Maroka, jeżeli wcześniej zarezerwowali miejsce w hotelu lub innej kwaterze turystycznej. Na granicy muszą jednak okazać negatywny wynik badania PCR wykonanego najpóźniej trzy doby przed wylotem. Nie dotyczy to dzieci poniżej 11. roku życia. Wszyscy pasażerowie muszą też wypełnić formularz lokalizacyjny, który można ściągnąć z internetu. W Maroku trwa stan zagrożenia epidemicznego, dlatego niektóre plaże i atrakcje turystyczne są zamknięte dla turystów. W Casablance, Tangerze czy Fezie może wciąż obowiązywać godzina policyjna.

Włochy

Osoby przyjeżdżające do Włoch z Polski (do 05 marca 2021) są zobowiązane przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19 wykonanego w ciągu 48 godz. przed przekroczeniem granicy Włoch. W razie braku testu obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Przybywając do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dorośli i dzieci powyżej dwóch lat muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, nie starszego niż sprzed 96 godz. przed wylotem. Przylatujący z Wlk. Brytanii i Niemiec mogą zrobić darmowy test na lotnisku, jednak do otrzymania wyniku wymagana jest od nich samoizolacja. Lotnisko w sąsiednim Abu Zabi jest zamknięte dla obcokrajowców.

Malediwy

Test na obecność koronawirusa należy wykonać nie wcześniej niż 96 godzin przed podróżą. Z tego obowiązku są zwolnione niemowlęta (poniżej 1 roku życia).

Należy również pamiętać o wypełnieniu deklaracji o stanie zdrowia. Trzeba to zrobić ok. 24 godziny przed podróżą. 

Kenia

Przed podróżą do Kenii należy wykonać test PCR na obecność koronawirusa w ciągu 96 godzin przed odlotem. Po okazaniu zaświadczenia z negatywnym wynikiem testu podróżni zostają zwolnieni z kwarantanny. Turyści muszą również wypełnić formularz online i wygenerować specjalny kod QR - jest on niezbędny, aby wejść na pokład samolotu. 

Kuba

W przypadku Kuby konieczne jest poddanie się testom na koronawirusa po przylocie. Od 1 grudnia obowiązuje opłata w wysokości 30 USD, czyli ok. 110 złotych. Podróżujący, którzy planują wyjazd na Kubę, zobowiązani są do wypełnienia deklaracji zdrowia przed wylotem lub w samolocie.

Źródło: Radio ZET, PAP