Zamknij

Drastyczny spadek liczby turystów w dobie pandemii. Najnowsze dane z branży

14.08.2020 09:09
Plaża Międzyzdroje
fot. Shutterstock

Branża turystyczna mocno ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Główny Urząd Statystyczny podał, że w czerwcu liczba wszystkich turystów w Polsce spadła o 62,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a zagranicznych o 85,9 procent. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku od 4 maja jest dopuszczalne prowadzenie działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich. Część obiektów noclegowych nie rozpoczęła jednak przyjmowania gości od początku maja lub nadal nie podjęła działalności.

Koronawirus. Ponad 60 proc. mniej turystów w Polsce

Według szacunków GUS w czerwcu 2020 r. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało prawie 1,3 mln turystów, w tym 1,2 mln turystów krajowych i 0,1 mln turystów zagranicznych.

 – W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, liczba turystów ogółem była niższa o 62,7 proc., przy czym liczba turystów krajowych zmniejszyła się o 56,9 proc., a turystów zagranicznych o 85,9 proc.  –  napisał GUS.

GUS - dane dotyczące turystów
fot. GUS

Główny Urząd Statystyczny podał też, że wśród zagranicznych gości najliczniejsi byli turyści z Niemiec, którzy stanowili ok. 16 proc. ogółu turystów z zagranicy.

Według wstępnych danych w czerwcu 2020 r. spadek liczby turystów w obiektach noclegowych w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w mazowieckim (o 76 proc.). Najmniejszy spadek zaobserwowano w województwie zachodniopomorskim (o 46 proc.).

GUS - dane województwa
fot. GUS

Źródło: PAP