Zamknij

Holandia wprowadzi paszporty szczepień. Test nie będzie już wymagany?

05.05.2021 15:41
Paszport szczepień
fot. Shutterstock

Minister zdrowia Holandii, Hugo de Jong, zapowiedział wprowadzenie od 21 czerwca paszportu szczepień. Taki dokument miałby nie tylko ułatwić podróżowanie za granicę, ale także umożliwić wstęp na masowe imprezy w kraju. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament.

Rząd Holandii poinformował o planowanych zmianach w przesłanym 5 maja liście do Eerste Kamer, izby niższej parlamentu. Minister zdrowia chciałby, aby cały system związany z paszportami szczepień zaczął funkcjonować jeszcze przed wakacjami. 

Paszporty szczepień w Holandii

Wprowadzenie na terenie Holandii paszportu szczepień ma m.in. umożliwić przekraczanie granic bez obowiązku posiadania aktualnego testu na obecność koronawirusa.

Minister zdrowia zapowiedział, że chce, aby paszport obowiązywał nie tylko poza granicami kraju, ale również by służył w zastępstwie certyfikatu testowego.

W praktyce paszport będzie miał dwie formy – papierową i elektroniczną. Z jednej strony będzie to zwykły dokument, a z drugiej – zostanie poszerzona funkcjonalność obecnie istniejącej aplikacji CoronaMelder.

Ta ostatnia działa już prawie rok. Informuje ona, czy jej posiadacz znajduje się w pobliżu osoby, która jest nosicielem koronawirusa. Za jej pośrednictwem można umówić się również na test.

Rząd planuje, aby w aplikacji wyświetlał się kod QR. Po zeskanowaniu ma się okazać, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie. Ma to ułatwić nie tylko podróżowanie poza granicami kraju, ale także umożliwić wstęp na imprezy masowe w kraju.

Holandia stopniowo luzuje obostrzenia

Od 28 kwietnia 2021 roku w Holandii obowiązuje pierwszy etap wychodzenia z lockdownu. Ponownie zostały otwarte ogródki gastronomiczne, jednak mogą być czynne tylko od południa do godz. 18, a usadzeni przy dwuosobowych stolikach goście muszą zachowywać miedzy sobą półtorametrowy dystans.

Zniesiona zostaje również godzina policyjna, a w prywatnych domach będzie można przyjmować dwóch gości (a nie jak obecnie jednego). Nadal zamknięte pozostają kina, teatry, miejsca rozrywki, siłownie i baseny.

Źródło: PAP, gov.pl