Zamknij

Powstała interaktywna mapa restrykcji dla turystów. Gdzie test, a gdzie kwarantanna? [MAPA]

16.04.2021 14:22
Podróże w dobie pandemii
fot. Shutterstock

Interaktywna mapa restrykcji (Travel restriction map) została udostępniona w serwisie Sherpa. Przedstawia aktualne zasady wjazdu do poszczególnych krajów na świecie. Podróżujący mogą sprawdzić, dokąd wjazd nie jest w ogóle możliwy, gdzie jest wymagany test, a gdzie obowiązuje dodatkowo kwarantanna. 

Wraz ze zbliżającymi się wielkimi krokami majówką oraz wakacjami coraz więcej osób myśli o zagranicznej podróży. W dobie pandemii dalsze wyjazdy wiążą się jednak z licznymi ograniczeniami. Właśnie dlatego warto przed podróżą sprawdzić, jakie restrykcje wjazdowe obowiązują w danej chwili w poszczególnych krajach.

Pomocna może okazać się interaktywna mapa, która powstała w kanadyjskim serwisie Sherpa. Udostępniane dane są efektem współpracy z branżą turystyczną w zakresie dostarczania podróżującym informacji na temat aktualnych obostrzeń. 

Koronawirus. Jakie restrykcje dla podróżujących? [MAPA]

"Interaktywna mapa podróży" pokazuje, jakie restrykcje obowiązują w poszczególnych krajach świata. Można na niej zmieniać miejsce "startu podróży" – zasady wjazdowe różnią się bowiem w zależności od państwa, z którego przyjeżdżamy. 

Co można sprawdzić na mapie? Między innymi gdzie jest wymagany test na koronawirusa, a gdzie dodatkowo po przyjeździe trzeba odbyć kwarantannę. Zaznaczono też kraje, które otworzyły granice dla bardzo niewielkiej grupy podróżujących. 

Na mapie są też te państwa, które nie objęły turystów żadnymi covidowymi restrykcjami (tu m.in. Meksyk, Dominikana czy Tanzania).

Państwa zostały oznaczone pięcioma różnymi kolorami, które pomagają w wyborze kierunku podróży. "Ciemnozielony" są to kraje, do których można jechać bez ograniczeń. "Jasnozielony" jest zarezerwowany dla miejsc, do których wjazd wiąże się tylko z obowiązkiem przedstawienia testów na Covid-19. "Żółtym" kolorem wyróżniono państwa wymagające od podróżujących testów i kwarantanny.

"Pomarańczowym" oznaczono kraje, które nie zezwalają na podróże międzynarodowe - wjechać tam mogą jedynie ich obywatele oraz osoby spełniające ściśle określone warunki. W przypadku państw w kolorze "jasnoszarym" nie są znane warunki wjazdu. Warto tu podkreślić, że kolory państw zmieniają się na mapie w zależności od państwa, z którego rozpoczynamy podróż. 

Autorzy interaktywnej mapy "Travel restriction" zachęcają jednak, aby przed wyjazdem upewnić się jeszcze na stronach rządowych, jakie są aktualne zasady wjazdowe do poszczególnych krajów. Obowiązujące restrykcje zmieniają się bowiem bardzo szybko. 

Źródło: apply.joinsherpa, gazeta.pl