Zamknij

Kolejny kraj w Europie przedłuża lockdown. Restrykcje aż do 1 kwietnia

19.02.2021 09:21
Mieszkaniec w masce na ulicy
fot. Shutterstock

W Irlandii Północnej lockdown zostanie przedłużony do 1 kwietnia. W marcu rozpocznie się jednak luzowanie niektórych restrykcji – ogłosił tamtejszy rząd. 

Pandemia koronawirusa nie ustaje. Niektóre kraje Europy, obawiając się nowych wariantów koronawirusa, przedłużają obostrzenia lub wprowadzają nowe. Irlandia Północna, jako jedyna w Zjednoczonych Królestwie, podjęła decyzję o przedłużeniu obostrzeń z tak dużym wyprzedzeniem. 

Wielka Brytania. W Irlandii Północnej lockdown do 1 kwietnia

Jak mówiła, szefowa tamtejszego rządu Arlene Foster, Irlandia Północna „z doświadczenia wie, że to, co wygląda jak sukces, jest ciężko wywalczone, ale także kruche”.

– Jasne jest, że musimy postępować z wielką ostrożnością i rozwagą. Nasze decyzje muszą być zarówno bezpieczne, jak i zrównoważone, i z odpowiednią sekwencją działań – oświadczyła.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 8 marca nastąpi złagodzenie zasad dotyczących spotkań na świeżym powietrzu, które będą dopuszczone także w przypadku grup większych niż 10 osób, o ile będą one członkami nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych.

Również od początku marca sklepy sprzedające artykuły dla niemowląt, odzież, obuwie i artykuły elektryczne będą mogły wznowić sprzedaż w systemie „kliknij i odbierz”.

Co więcej, od 8 marca do zajęć stacjonarnych wrócą dzieci z przedszkoli oraz uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych, ale przed Wielkanocą na tydzień znowu przejdą na tryb zdalny, aby zminimalizować ryzyko związane z przewidzianym wtedy powrotem do szkół uczniów z trzech ostatnich klas szkół średnich. Wszyscy uczniowie zaczną chodzić do szkół dopiero po przerwie wielkanocnej.

Zobacz także

Pozostałe restrykcje wprowadzone w ramach trwającego od 26 grudnia lockdownu pozostają w mocy do 1 kwietnia, choć 18 marca zostaną poddane przeglądowi. Początkowo lockdown został wprowadzony na sześć tygodni, ale jeszcze przed upływem tego terminu zdecydowano się na jego przedłużenie do 5 marca.

Od dwóch tygodni dobowe bilanse wykrywanych zakażeń w Irlandii Północnej wahają się w granicach 250-400, co jest znaczącym spadkiem w porównaniu z przełomem grudnia i stycznia, gdy dochodziły one do 2000, zaś bilanse zgonów w ostatnich dniach zwykle utrzymują się na poziomie jednocyfrowym. W Irlandii Północnej od początku epidemii wykryto 110 127 zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 2021 zgonów z powodu Covid-19.

Źródło: PAP