Zamknij

Linie lotnicze znoszą obowiązkowe maseczki w samolocie. Duże zmiany dla pasażerów

18.10.2021 16:25
Samolot
fot. Shutterstock

Europejscy przewoźnicy podjęli decyzję o zniesieniu obowiązkowych maseczek w czasie podróży samolotem. Jako pierwsza o planowanych zmianach poinformowała skandynawska linia SAS. W ślad za nią poszły linie Norwegian, Wideroe i Flyr. Początkowo nowe przepisy mają obejmować jedynie trasy wewnątrz Skandynawii, ale niewykluczone, że z czasem będą obowiązywały również na lotach międzynarodowych.

Noszenie maseczki na lotnisku oraz na pokładzie stało się w dobie pandemii nieodłącznym elementem każdej podróży samolotem. Zakrywania nosa i ust w czasie lotu nie zawsze spotykało się jednak z uznaniem ze strony pasażerów – do mediów regularnie docierają informacje o podróżnych, którzy buntują się przeciwko temu przepisowi. 

Okazuje się, że niektóre linie lotnicze postanowiły złagodzić zasady dotyczące maseczek na pokładzie. Nowe regulacje obowiązują od 18 października. 

SAS znosi obowiązkowe maseczki w samolocie

Dobre wiadomości jako pierwsza przekazała linia SAS. Na pokładach samolotów tego przewoźnika nie będą już wymagane maseczki ochronne. Warto tutaj jednak podkreślić, że nowe przepisy dotyczą tylko lotów wewnątrz Skandynawii, a więc Danii, Szwecji i Norwegii.

Przedstawiciele linii lotniczej tłumaczą swoją decyzję coraz lepszą sytuacją epidemiczną w krajach Skandynawii, wysokim wskaźnikiem szczepień (70 proc. populacji przyjęło dwie dawki szczepionki) oraz coraz częściej znoszonymi obostrzeniami w innych branżach. 

– W związku z ponownym otwieraniem się krajów oraz zaleceniami rządów w Szwecji, Danii i Norwegii postanowiliśmy znieść obowiązek noszenia maseczek ochronnych na pokładach samolotów realizujących połączenia wewnątrz Skandynawii – przekazała linia SAS w specjalnym komunikacie prasowym.

W ślad za linią SAS poszli kolejni przewoźnicy. Popularna tania linia Norwegian poinformowała, że od 18 października rezygnuje z obowiązku noszenia maseczek na pokładach swoich samolotów. Tutaj także nowe regulacje dotyczą wyłącznie rejsów wewnątrz Skandynawii. 

– Norwegian od zawsze stał na stanowisku, że nakaz noszenia masek w samolocie powinien obowiązywać tak krótko, jak to możliwe. Oczywiście ci pasażerowie, którzy chcą zakrywać usta i nos w samolocie, nadal mogą to robić – czytamy w komunikacie. Przewoźnik przypomina jednocześnie, że maseczki są wciąż obowiązkowe na lotniskach.

Jak informuje portal Fly4free.pl, taką samą decyzję dotyczącą zniesienia obowiązkowych maseczek na pokładach podjęły norweskie linie Wideroe oraz Flyr. 

Warto podkreślić, że wszyscy przewoźnicy nadal będą stosować się do zaleceń Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). W praktyce oznacza to, że na lotach europejskich czy międzykontynentalnych wciąż konieczne będzie zakrywanie nosa i ust.

Źródło: Fly4free, Pasazer.com