Zamknij

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych. Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny

30.03.2021 10:03
Lotnisko - pasażerowie w maseczkach
fot. Shutterstock

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Ostrzeżenie ma związek z utrzymującą się złą sytuacją epidemiczną na świecie. Od 30 marca obowiązują też nowe zasady kwarantanny dla powracających do Polski. 

Pandemia koronawirusa nie ustaje. Władze poszczególnych krajów, chcąc zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, przedłużają restrykcje lub wprowadzają nowe. Również w Polsce został wprowadzony twardy lockdown i zaostrzono zasady bezpieczeństwa. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. 

MSZ: apel o unikanie podróży, które nie są konieczne

– Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie, spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2, MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne –  czytamy na stronach resortu spraw zagranicznych.

Jak zaznaczono w poniedziałkowym komunikacie, "podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

Szczegółowe informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw są dostępne na stronach MSZ, w zakładce "Informacje dla podróżujących".

Resort spraw zagranicznych zachęca ponadto do śledzenia bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Zobacz także

Koronawirus. Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Warto przypomnieć, że od dzisiaj, 30 marca, obowiązują  nowe zasady dotyczące kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy. Dla podróżnych ze strefy Schengen obowiązkowa jest 10-dniowa kwarantanna, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż na 48 godzin przed wjazdem na teren naszego kraju. W przypadku osób przybywających ze strefy non-Schengen wszyscy trafią na kwarantannę –  poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Dodał, że każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce. Jeżeli uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta.

Źródło: Radio ZET/gov.pl, PAP