Zamknij

Ogromne straty w turystyce z powodu pandemii. Nawet pół biliona dolarów w pół roku

16.09.2020 12:54
Turyści na plaży
fot. Shutterstock

Światowa branża turystyczna mogła stracić w pierwszym półroczu 2020 roku nawet 460 mld dolarów - podała we wtorek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). "Jest to sektor, z którego utrzymują się miliony ludzi" - alarmował sekretarz generalny organizacji, Zurab Pololikaszwili.

Światowa Organizacja Turystyki podsumowała straty w światowej branży turystycznej z powodu koronawirusa. UNWTO wyliczyła, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku liczba turystów zagranicznych na całym świecie zmniejszyła się o 65 proc. Spowodowało to straty pięć razy większe od tych, jakie poniosła globalna turystyka w czasie światowego kryzysu w 2009 roku.

Koronawirus. Turystyka z ogromnymi stratami 

Według UNWTO zainteresowanie międzynarodowymi podróżami w sierpniu może sugerować, że w całym 2020 roku liczba zagranicznych turystów zmniejszy się o 70 proc. w porównaniu z poprzednimi latami. Według Organizacji straty za rok 2020 mogą przekroczyć nawet bilion dolarów.

– Powrót do poziomu z 2019 r. pod względem podróży zagranicznych turystów zajmie od dwóch do czterech lat – szacuje ta mająca swoją siedzibę w Madrycie agenda ONZ.

Na początku maja UNWTO przewidziało spadek liczby turystów zagranicznych o 60 do 80 proc. na rok 2020, ze stratami, które mogą wynieść łącznie od 910 mld do 1,2 bln dolarów. Agencja obawia się także, że "zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy w turystyce". 

Źródło: PAP