Zamknij

Europejska stolica zamknięta na dwa tygodnie. Powodem nagły wzrost zakażeń koronawirusem

01.03.2021 10:18
Oslo
fot. Shutterstock

Oslo zostaje zamknięte na dwa tygodnie z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem – ogłosił burmistrz stolicy Norwegii, Raymond Johansen. Nowe zasady wiąże się z wprowadzeniem dodatkowych, surowszych restrykcji. 

Europa już przygotowuje się na trzecią falę pandemii. Niektóre kraje zaostrzają restrykcje w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Władze Oslo podjęły decyzję o zamknięciu stolicy Norwegii. W minioną sobotę odnotowano nowych 245 przypadków zakażeń, najwięcej od początku pandemii.

Oslo zamknięte na dwa tygodnie

– Może się wydawać paradoksem, że liczba zakażeń rośnie, mimo rygorystycznych i długotrwałych restrykcji. Mogą za to odpowiadać wzrost mobilności mieszkańców oraz nowe wersje koronawirusa – stwierdził Raymond Johansen na specjalnie zwołanej konferencji.

W związku z pogarszają się sytuacją epidemiczną burmistrz ogłosił zamknięcie na dwa tygodnie stolicy Norwegii. W praktyce oznacza to zamknięcie sklepów oraz galerii handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych oraz aptek. Szkoły ponownie przejdą na nauczanie zdalne. Planuje się przeprowadzenie masowych testów wśród uczniów oraz nauczycieli. Szczególne zasady mają obowiązywać na placach budowy, gdzie wykryto wcześniej kilka ognisk brytyjskiej wersji koronawirusa.

Oslo od 100 dni obowiązują najsurowsze w Norwegii obostrzenia. Eksperci szacują, że nowe wersje koronawirusa, a zwłaszcza jego brytyjska odmiana, mogą stanowić już od 50 do 70 proc. wszystkich przypadków.

– To się stało szybciej niż sądziliśmy. Już nie można być pewnym, że uda nam się ograniczyć zakażenia testowaniem, śledzeniem kontaktów oraz izolacją – podkreśliła dyrektor Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, Camilla Stoltenberg.

Oslo odpowiada za około połowę wszystkich przypadków koronawirusa odnotowywanych w Norwegii. W całym kraju rekord dobowy zakażeń miał miejsce 4 stycznia, gdy potwierdzono 936 przypadków. Od tego czasu odnotowywano trend spadkowy, ale pod koniec lutego liczba przypadków koronawirusa ponownie zaczęła rosnąć.

Źródło: PAP, gov.pl