Zamknij

Sąsiad Polski wprowadza "Paszporty Możliwości". Zaszczepieni będą mogli więcej

06.05.2021 09:46
Restauracja
fot. Shutterstock

Na Litwie od 24 maja będą obowiązywać covidowe Paszporty Możliwości – postanowił tamtejszy rząd. Będzie to swego rodzaju system elektroniczny, który umożliwi sprawdzenie, czy dana osoba może skorzystać ze złagodzonych restrykcji. Nowa regulacja ma pozwolić na częściowy powrót do normalności w czasie pandemii.

Premier Ingrida Szimonyte zapewniła, że litewski "Paszport Możliwości" nie będzie kolidował z przygotowywanym unijnym certyfikatem szczepionkowym - Zielonym Certyfikatem Cyfrowym, lecz "będzie z nim zintegrowany".

– Głównym celem europejskiego certyfikatu jest umożliwienie podróżowania między krajami. (...) Paszport Możliwości jest regulacją wewnętrzną, oferującą większe możliwości osobom posiadającym odporność na koronawirusa bądź negatywny wynik testu – powiedziała litewska premier.

Paszport Możliwości. Złagodzone restrykcje dla zaszczepionych

Na Paszport Możliwości będzie się składał system elektroniczny generujący kod QR, który przy skanowaniu ujawni, czy dana osoba może korzystać ze złagodzonych obostrzeń w ramach obowiązującej w kraju kwarantanny.

Z Paszportu Możliwości będą mogły korzystać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz ci, którzy nie wcześniej niż 24 godziny przed planowaną aktywnością, ograniczoną przez ogólnokrajową kwarantannę, będą mieli negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Prawo do "covidowego paszportu" będą miały również dzieci do 16 lat.

Tak zwany covidowy Paszport Możliwości ma się przyczynić do ożywienia niektórych dziedzin gospodarki i życia społecznego, bo pozwoli na przykład na świadczenie usług gastronomicznych wewnątrz lokali, organizowanie dużych imprez czy na pełne otwarcie klubów sportowych.

Koronawirus na Litwie

Premier prognozuje, że sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwoli na zniesienie kwarantanny latem, zapowiada jednak stopniowe łagodzenie restrykcji.

– Na razie nie mamy podstaw, by mówić o poprawie sytuacji (epidemicznej), gdyż dobowa liczba zakażeń pozostaje wysoka – oceniła premier.

Od miesiąca na Litwie notowanych jest ponad 1000-1200 nowych zakażeń w ciągu doby. Liczba infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 575. 

Kwarantanna na Litwie została wprowadzona w listopadzie ubiegłego roku i na razie obowiązuje do końca maja.

Źródło: PAP