Zamknij

Polska w zielonej strefie na epidemicznej mapie. Podróżowanie z naszego kraju będzie łatwiejsze

18.06.2021 09:43
Pasażerowie na lotnisku
fot. Shutterstock

Niemal cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znalazła się w zielonej strefie na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób. Nasz kraj został sklasyfikowany jako region o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem, dzięki czemu podróżowanie z Polski do innych europejskich państw już wkrótce może być łatwiejsze. 

Epidemiczną mapę dotyczącą swobodnego przepływu osób opracowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Zgodnie z rekomendacją Rady Europejskiej regiony mogą znaleźć się w trzech strefach, na podstawie których decyduje się o obowiązujących restrykcjach wjazdowych. 

Dla osób podróżujących z krajów lub regionów oznaczonych kolorem zielonym KE rekomenduje, by były one zwolnione z wszelkich restrykcji, dla osób ze strefy pomarańczowej rekomendacją jest test, a dla czerwonej – kwarantanna.

ECDC opublikowało nowe zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób, oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach. Aktualne dane na mapie epidemicznej są bardzo pozytywne dla Polski – z pominięciem jednego województwa. 

UE. Polska w zielonej strefie na epidemicznej mapie

Strefa zielona oznacza, że 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc. lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych testów – mniejszy niż 1 proc.

W tej strefie znalazła się niemal cała Polska z wyjątkiem województwa lubelskiego, które objęte zostało strefa pomarańczową. Strefa ta oznacza, że wskaźnik nowych zakażeń z 14 dni jest mniejszy niż 50 i wskaźnik pozytywnych testów równy 4 proc. lub więcej. Może też oznaczać, że wskaźnik nowych zakażeń z 14 dni oscyluje między 50 a 75 i wskaźnik pozytywnych testów jest równy 1 proc. (lub więcej) albo wskaźnik z 14 dni wynosi między 75 a 200 i wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc.

W strefie zielonej znalazły się także północno-wschodnie rejony Niemiec, niemal całe Węgry, cała Rumunia, część Bułgarii, niemal cała Finlandia, cała Islandia, północne rejony Norwegii oraz Sardynia.

Większość Europy objęta została strefą pomarańczową. Natomiast kolorem czerwonym, gdzie sytuacja jest nadal niepokojąca, oznaczono centralne rejony Hiszpanii, całą Holandię, północne tereny Danii, południową oraz północną część Szwecji, a także całą Łotwę.

Co oznacza umieszczenie Polski na zielonej liście? Jak zauważa portal Fly4free, można spodziewać się dobrych  informacji jak choćby te płynące z Cypru - od 17 czerwca Polacy przy wjeździe do tego kraju nie muszą już okazywać negatywnego wyniku testu na Covid-19. Warto jednak podkreślić, że ostateczne decyzje dotyczące restrykcji dla podróżujących podejmują władze poszczególnych krajów. 

Źródło: ECDC, PAP