Zamknij

Sezon narciarski w dobie koronawirusa. WHO wydała ważny apel

01.12.2020 13:50
Stok narciarski w Polsce
fot. Michał Adamowski/Reporter/East News

Sezon narciarski 2020/2021 będzie wyglądał inaczej niż dotychczas. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała krajowe rządy do rozważnego rozpatrzenia wszelkich planów na nadchodzący sezon. Według WHO trzeba z rozsądkiem podejść do ryzyka, które wiąże się z gromadzeniem ludzi na małych obszarach, co może prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Tegoroczny sezon narciarski z powodu pandemii stał pod znakiem zapytania. Teraz kiedy poszczególne kraje otwierają stoki narciarskie, istnieje obawa o zwiększenie się liczby zakażeń koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalny apel do krajowych rządów. 

Sezon narciarski 2020/2021. WHO apeluje o rozwagę

– Prosimy, aby wszystkie kraje przyjrzały się sezonowi narciarskiemu i innym okazjom do masowych zgromadzeń oraz bardzo, bardzo uważnie przyjrzały się związanym z nimi zagrożeniom –  powiedział Mike Ryan, czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych.

WHO nie wydała jednak konkretnej rekomendacji rządom, czy zezwolić na otwieranie kurortów narciarskich i uprawianie sportów zimowych. Każdy kraj na razie postępuje więc wedle własnych wytycznych.

Zobacz także

Tłum narciarzy na stokach w Polsce

W miniony weekend, w kilku miejscach w Polsce, po raz pierwszy w tym sezonie otwarto stoki narciarskie. Mimo obowiązujących obostrzeń, na miejscu pojawiły się tłumy miłośników białego szaleństwa. Co więcej, nie wszyscy narciarze stosowali się wynikających z pandemii zasad bezpieczeństwa. Tak było na przykład w ośrodku Słotwiny Arena w Krynicy Zdroju. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, na których widać tłum narciarzy kłębiących się przed wyciągiem. Trudno było mówić tutaj o zachowaniu jakiegokolwiek dystansu społecznego, nie każdy miał też zasłonięte usta i nos. 

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, przyznał, że jest zaniepokojony obrazkami zatłoczonych stoków, które wczoraj zdominowały media społecznościowe. Dodał jednocześnie, że będą prowadzone rozmowy z policją, by w najbliższy weekend odbyły się "takie kontrole stoków, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego". Ostrzegł jednocześnie, że jeśli kontrola wykaże jakiekolwiek naruszenia, będzie rekomendowane zamknięcie stoków.  

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: PAP, TVN 24