Zamknij

Lotnisko Chopina przygotowane na zagrożenie wirusem. Specjalne karty dla podróżnych

Redakcja
28.01.2020 11:17
Lotnisko Chopina w Warszawie
fot. Shutterstock

Służby Lotniska Chopina monitorują sytuację i stosują się do zaleceń europejskich i światowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia w sprawie koronawirusa. Port jest przygotowany na zagrożenia epidemiologiczne - zapewnił rzecznik portu Piotr Rudzki. Pasażerowie przylatujący z Chin proszeni są o wypełnienie specjalnej Karty Lokalizacyjnej Pasażera.

Bezpośrednio z Lotniska Chopina do Pekinu lata PLL LOT - siedem razy w tygodniu i Air China - trzy razy w tygodniu. - Współpracujemy na bieżąco z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, służbami państwowymi, przewoźnikami lotniczymi, agentami handlingowymi oraz pozostałymi lotniskami w Polsce. Nie ma zagrożenia dla podróżujących. Port jest cały czas gotowy na ewentualne zagrożenia związane z koronawirusem - powiedział Piotr Rudzki.

Lotnisko Chopina. Specjalne karty dla podróżnych z Chin

Rzecznik portu przypomniał, że od piątku obowiązuję specjalne formularze lokalizacyjne, które wypełniają podróżni wracający z Chin. 

- Zgodnie z zaleceniami światowych organizacji sanitarnych od dzisiaj pasażerowie przylatujący z Chin otrzymują albo podczas lotu od personelu pokładowego, albo bezpośrednio po wylądowaniu specjalną kartę, w której wypełniają informacje kontaktowe do siebie. Informują, gdzie planują przebywać w Polsce, bądź UE - wyjaśnił. 

Jak wytłumaczył dalej, na karcie znajdują się również zalecenia dla pasażera o tym, jak powinien zachować się, gdyby wystąpiły u niego niepokojące objawy chorobowe. Informacje przekazywane są Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska  - dodał.

Konieczność gromadzenia takich danych zaistniała w wyniku rozprzestrzeniania się groźnego koronawirusa, który wykryto w grudniu w Wuhan - 11-milionowym mieście w Chinach. Według najnowszych, wtorkowych danych, liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi obecnie około 4 tysięcy, a do 106 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus z Chin. GIS odradza podróże do Azji Południowo-Wschodniej

Koronawirus: zalecenia dla podróżujących 

Piotr Rudzki przypominał, aby podróżni stosowali się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, czyli m.in. unikali miejsc publicznych, zatłoczonych; bezwzględnie unikali bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikali odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; ściśle przestrzegali zasad higieny rąk – ręce trzeba myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu.

Główny inspektor sanitarny, Jarosław Pinkas, powiedział w poniedziałek w TVN24, że Polska jest bezpieczna, jeśli chodzi o koronawirus. Dodał, że wdrożono wszystkie potrzebne procedury. Jak przekazał, na bieżąco monitorowane jest Lotnisko Chopina w Warszawie, tym bardziej że to węzeł przesiadkowy wielu turystów. Zbiera się informacje o każdym pasażerze przylatującym z Chin. Terminal, na którym lądują te samoloty, jest wydzielony. Ma też osobną wentylację.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Koronawirus - NOWE FAKTY. Jakie objawy? Czy grozi nam epidemia?

•  Koronawirus: ostrzeżenie dla podróżujących. O czym trzeba pamiętać?
___

RadioZET.pl/PAP/NC