Zamknij

Zawieszone loty i godzina policyjna. Popularne egzotyczne kraje zaostrzają restrykcje

19.07.2021 15:02
Tajlandia - pandemia
fot. VIVEK PRAKASH/AFP/East News

W Tajlandii z powodu kolejnego wzrostu liczby zakażeń wprowadzono godzinę policyjną oraz zawieszono krajową komunikację lotniczą. W Wietnamie, który zmaga się z największą liczbą nowych zachorowań od początku epidemii, również zaostrzono restrykcje – w Hanoi zamknięto wszystkie punkty usługowe nieuznawane za niezbędne. 

Popularne turystycznie azjatyckie kraje coraz gorzej radzą sobie z pandemią. W Tajlandii, Wietnamie oraz Indonezji notuje się nagły wzrost nowych zakażeń koronawirusem. Władze tych państw, chcąc zatrzymać transmisję wirusa, mocno zaostrzyły restrykcje. 

Wietnam: najwięcej nowych zakażeń od początku pandemii

Wietnam uznawany był za kraj stosunkowo dobrze radzący sobie z pandemią i przez wiele miesięcy najwyższe dobowe bilanse nie przekraczały kilkudziesięciu nowych zakażeń. Obecnie kraj mierzy się z niewidzianą wcześniej falą infekcji, ich liczba w ostatnim tygodniu się podwoiła.

W niedzielę wykryto blisko 6 tys. nowych infekcji koronawirusem  najwięcej od początku epidemii. W stolicy kraju, Hanoi, od 19 lipca do odwołania zostały zamknięte wszystkie zakłady usługowe, których działanie nie jest niezbędne. 

W kraju zawieszono również komunikację między prowincjami najbardziej dotkniętymi epidemią. Mieszkańcom zaleca się opuszczanie domów tylko w niezbędnych sytuacjach. Już wcześniej surowe ograniczenia wprowadzono w największym mieście Wietnamu, Ho Chi Minh.

Tajlandia: zawieszony loty krajowe

W Tajlandii, która również zmaga się z największą do tej pory falą epidemii, ogłoszono, że od 21 lipca zostaną zawieszone loty między najbardziej doświadczonymi przez epidemię prowincjami kraju, w tym loty krajowe do i z Bangkoku. Z zakazu mają być wyłączone transporty medyczne oraz loty turystyczne wykonywane w ramach rządowego programu otwierania tej branży.

Już wcześniej, od 12 lipca, władze wprowadziły na terenie Bangkoku godzinę policyjną, która obowiązuje od 21 do 4 rano. Mieszkańcy mają też zakaz gromadzenia się w grupach większych niż pięć osób. Co więcej, sieci transportu publicznego są zamknięte od godziny 21.

W minionym tygodniu każdego dnia w Tajlandii stwierdzano średnio 9,3 tys. nowych infekcji, co oznacza, że w porównaniu z poprzednim tygodniem ich liczba wzrosła o 30 proc.  wynika z zestawienia agencji Reutersa.

Indonezja. 50 tys. nowych zakażeń dziennie

Spośród wszystkich krajów świata najwięcej, bo niemal 50 tys. zakażeń dziennie, diagnozuje się obecnie w liczącej ok. 270 mln mieszkańców Indonezji. W zeszłym tygodniu liczba infekcji w stosunku do poprzedniego wzrosła o połowę. Każdego dnia w Indonezji umiera średnio tysiąc zakażonych koronawirusem osób. Na świecie z powodu pandemii więcej ludzi ginie tylko w Brazylii.

Od początku lipca na Covid-19 zmarło 114 indonezyjskich lekarzy  poinformowała w niedzielę tamtejsza izba lekarska. Od wybuchu epidemii w tym kraju zmarło 545 zakażonych medyków.

Źródło: PAP