Zamknij

Takie testy na Covid-19 nie będą uprawniać do podróży. Komisja Europejska wyjaśnia

21.04.2021 08:59
Test na koronawirusa
fot. Shutterstock

Testy na koronawirusa przeprowadzone samodzielnie nie będą uprawniać do podróży – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand. Chodzi tutaj m.in. o testy, które można kupić w sklepie czy przez internet i wykonać samodzielnie w domu.

Na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik KE poruszył temat paszportów szczepionkowych, które mają pojawić się na terenie Unii Europejskiej jeszcze w czerwcu. Christian Wigand podkreślił, a zarazem ostrzegł podróżujących, że testy zrobione samodzielnie nie będą akceptowane w ramach takiego "cyfrowego certyfikatu". 

Samodzielnie wykonane testy nie będą uprawiać do podróży

– Wynik testu będzie co do zasady jedną z opcji w "Zielonym Certyfikacie Cyfrowym" (dokumencie, który ma umożliwiać podróże w ramach UE). Należy jednak zapewnić, że informacja o przeprowadzeniu takiego testu jest wiarygodna. Dlatego wyniki samodzielnie przeprowadzonego testu nie będą mogły zostać zawarte w tzw. Zielonym Certyfikacie – tłumaczył Wigand.

W sklepie lub w internecie można kupić m.in. testy antygenowe i na obecność przeciwciał. Komisja Europejska podaje jednak na swojej stronie, że tego typu testy nie są wykonywane w pełni "kontrolowanych warunkach" i w związku z tym "mogą być mniej rzetelne". Dodano, że "certyfikaty powinny być wydawane przez specjalizujące się w tym organizacje, które przeprowadzają testy w odpowiednich warunkach".

Paszporty szczepionkowe jeszcze przed wakacjami

Pod koniec marca Parlament Europejski postanowił przyspieszyć procedurę zatwierdzenia tzw. Zielonego Certyfikatu Cyfrowego, czyli zaświadczenia, które ma pozwolić na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w czasie pandemii. PE planuje zakończyć proces w czerwcu.

Paszport szczepień ma zawierać informacje o tym, że podróżny został zaszczepiony przeciwko Covid-19, w ostatnim czasie otrzymał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR lub szybki test antygenowy) lub ma status ozdrowieńca. Certyfikat będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej i ma zawierać kod QR oraz podpis cyfrowy.

Parlament Europejski ma uzgodnić swoje stanowisko jeszcze w kwietniu, a ostateczne rozmowy między PE, Radą i KE mają się rozpocząć w maju.

Źródło: RadioZET, PAP