Zamknij

Hiszpania nie przyjmie turystów na wakacje? "Wszystko zależy od szczepień"

26.01.2021 10:33
Plaża w Hiszpanii
fot. Shutterstock

Hiszpania planuje wznowić międzynarodowy ruch turystyczny dopiero pod koniec lata – taką informację przekazał premier, Pedro Sanchez. Rząd chce, aby przed przyjęciem turystów zaszczepiono 70 proc. populacji.

Hiszpania wciąż nie radzi sobie najlepiej z pandemią koronawirusa. W kraju odnotowano do tej pory ponad 2,5 mln przypadków zachorowań na Covid-19. W ostatnich dniach potwierdzono rekordowy dzienny przyrost zakażeń od początku epidemii – ponad 41 tys. nowych przypadków. Władzie kraju, chcąc zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom, podkreślają znaczenie masowych szczepień.

Hiszpania. Wakacje pod znakiem zapytania

W czasie spotkania Międzynarodowej Organizacji Turystycznej w Madrycie premier rządu Hiszpanii przekazał, że: "Tylko masowe szczepienia otworzą drogę do normalności, jakiej pragniemy".

Pedro Sanchez zapowiedział, że ruch turystyczny będzie stopniowo otwierany, dopiero gdy zaszczepionych zostanie około 70 proc. populacji. Według rządowych prognoz taki stan uda się osiągnąć nie wcześniej niż pod koniec lata. Premier dodał, że Hiszpania jest jednym z "najszybciej szczepiących w Europie". To sprawia, że kraj ten stanie się swoistą "latarnią morską dla ponownego otwarcia zagranicznej turystyki". 

Jeżeli zapowiedzi Sancheza się potwierdzą, wiele osób będzie musiało zrezygnować z zaplanowanych wakacji w Hiszpanii lub przełożyć podróż na późniejszy termin. Z pewnością nie spodoba się to przedstawicielom branży turystycznej, która już bardzo mocno ucierpiała wskutek pandemii. Właściciele hoteli i restauracji są pogrążeni w kryzysie i liczyli na "odbicie się" w sezonie letnim. 

Zobacz także

Wakacje w Hiszpanii. Restrykcje dla podróżujących

Od 23 listopada 2020 r. podróżujący do Hiszpanii z "krajów podwyższonego ryzyka" (w tym również z Polski)  muszą okazać negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Badanie należy wykonać w ciągu 72 godzin od planowanego wyjazdu, a jego wynik warto mieć ze sobą po angielsku. 

Na terenie Hiszpanii, z uwagi na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zakażeń COVID-1, do 9 maja 2021 obowiązuje stan alarmowy. Wiąże się to z licznymi obostrzeniami. W całym kraju, zwykle od godz. 23 do 6 rano, obowiązuje godzina policyjna.

Źródło: Sky News, Polsat News, gov.pl