Zamknij

Linie lotnicze zagrożone. Eksperci: "Większość przewoźników zbankrutuje do końca maja"

Redakcja
18.03.2020 09:07
samolot
fot. pixabay

Pandemia koronawirusa doprowadzi do bankructwa większości linii lotniczych na całym świecie w dwa miesiące - tak twierdzą analitycy z CAPA, największej firmy analitycznej na świecie zajmującej się rynkiem lotniczym. Zdaniem ekspertów jedynym ratunkiem jest pomoc rządowa i skoordynowane działania całej branży.

Jak podają eksperci z CAPA, z powodu koronawirusa wiele linii lotniczych prawdopodobnie już stoi na progu bankructwa lub mają przynajmniej poważne problemy z regulowaniem swoich zobowiązań. Analitycy wskazują, że rezerwy gotówkowe przewoźników szybko się wyczerpują, ponieważ floty są uziemione. Sytuacja się szybko nie poprawi, biorąc pod uwagę fakt, że przywódcy państw Unii Europejskiej podjęli decyzję o zamknięciu granic zewnętrznych

Koronawirus prowadzi do bankructwa linii

"Popyt na loty spadł na zupełnie niespotykaną dotąd skalę" – twierdzą eksperci CAPA w swojej opinii. Dodają, że unormowania tej sytuacji jeszcze nawet nie widać na horyzoncie. 

CAPA prognozuje, że największe szanse na przetrwanie mają linie lotnicze ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Bliskiego Wschodu - wszystko dlatego, że mają największą szansę na pomoc rządową lub dokapitalizowanie przez właścicieli.

Zobacz także

Linie lotnicze są jednymi z największych ofiar koronawirusa wśród spółek, ponieważ z powodu pandemii ruch lotniczy został wstrzymany niemal na całym świecie. Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego przewoźnicy mogą stracić w tym roku nawet 113 mld USD.

Jak podaje "Rzeczpospolita", notowania spółek takich jak EasyJet, Wizz Air czy Lufthansa spadły przez ostatni miesiąc odpowiednio o 57 proc., 52 proc. i 38 proc. Niepokojąca wygląda też sytuacja linie Enter Air - akcje przewoźnika staniały przez ostatni miesiąc o 70 proc.

Zobacz także

Zobacz także

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

Źródło: rp.pl, wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC