Zamknij

Zaszczepieni podróżni będą mogli wjechać do UE. Jest już wstępna zgoda

20.05.2021 11:51
Samolot
fot. Shutterstock

Podróżni spoza Wspólnoty, czyli krajów trzecich, będą mogli wjechać do Unii Europejskiej w celach turystycznych, o ile otrzymają niezbędne dawki szczepionek przeciwko COVID-19 dopuszczonych na szczeblu europejskim – przekazała agencja prasowa AFP. Decyzja jest istotna szczególnie dla obywateli Wielkiej Brytanii, USA, czy Chin.

Komisja Europejska już na początku maja informowała, że chciałaby, aby jeszcze przed latem osoby z kolejnych mogły bez większych problemów przekraczać zewnętrzne granice Wspólnoty. Zaproponowano państwom członkowskim złagodzenie obostrzeń i zniesienie zakaz wjazdu do Unii dla obcokrajowców z krajów trzecich. Ma to otworzyć Europę na turystów, szczególnie Amerykanów i Brytyjczyków.

Okazuje się, że ambasadorzy państw członkowskich popierają poluzowanie ograniczeń dla podróżujących spoza Wspólnoty. Jakie dokładnie zmiany są proponowane? 

UE zgadza się na wjazd zaszczepionych podróżnych

Komisja Europejska zaproponowała rozwiązanie, zgodnie z którym podróżni spoza Wspólnoty, którzy przyjęli niezbędne dawki szczepionek uznanych przez Europejską Agencje Leków, będą mogli swobodnie przekraczać granice Unii Europejskiej.

Obecnie do krajów UE w celach turystycznych mogą wjechać obywatele siedmiu krajów, w tym Australii, Izraela i Singapuru, niezależnie od tego, czy zostały zaszczepione.

Swojej zgody na zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie mieli udzielić ambasadorowie 27 państw członkowskich w Brukseli. Nie jest ona jednak jeszcze wiążąca.

Już wcześniej KE informowała, że "proponuje zezwolenie na wjazd do UE –  z innych niż istotne powodów –  nie tylko wszystkim osobom pochodzącym z krajów o dobrej sytuacji epidemiologicznej, ale także wszystkim osobom, które otrzymały zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE".

Biorąc pod uwagę te wytyczne, na teren Unii swobodnie mogliby wjechać obcokrajowcy, którzy zostali zaszczepieni co najmniej 14 dni przed podróżą, a także osoby przybywające z państw "niskiego ryzyka" (poniżej 100 zachorowań na 100 tys. przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni). 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała na Twitterze, że liczba zaszczepionych przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko COVID-19 przekroczyła w Unii Europejskiej 200 milionów.

– Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć nasz cel: dostarczyć wystarczającą ilość dawek, aby zaszczepić 70 procent dorosłej populacji UE do lipca. Szczepienia pomogą nam przezwyciężyć pandemię – dodała.

Źródło: PAP