Zamknij

Pasażerowie mają dość ograniczeń w podróżowaniu. "I tak nic nie pomogły"

08.10.2021 12:56
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Pasażerowie linii lotniczych mają coraz bardziej dość wprowadzanych restrykcji i ograniczeń w podróżowaniu – wynika z badania przeprowadzonego przez IATA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych. Zdaniem ankietowanych obowiązujące obostrzenia nie przynoszą rezultatów, dlatego wszystkie granice powinny zostać całkowicie otwarte. 

Pandemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na podróże na całym świecie. Wprowadzane przez władze poszczególnych krajów restrykcje wywołały ogromne zamieszanie wśród podróżujących, niejednokrotnie zniechęcając do wyjazdów. 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych przeprowadziło we wrześniu badanie wśród pasażerów linii lotniczych (wzięło w nim udział 4,7 tysiąca osób z 11 państw). W ankiecie zapytano o zdanie na temat ograniczeń w podróżowaniu wynikających z pandemii. Wyniki raportu IATA mogą zaskoczyć. 

"Granice powinny być już otwarte"

Dwie trzecie ankietowanych (czyli 67 procent) uważa, że większość granic powinna być już otwarta. Około 64 procent pasażerów jest z kolei przekonanych, że granice były niepotrzebnie zamykane, bo to w żaden sposób nie pomogło zatrzymać transmisji koronawirusa. Niemal trzy czwarte (ok. 73 procent) twierdzi, że ograniczenia w podróżowaniu mocno wpłynęły na ich życie.

– Ludzie są coraz bardziej sfrustrowani z powodu restrykcji – powiedział dyrektor generalny IATA, Willie Walsh. – Z tego powodu stracili wiele ważnych momentów rodzinnych, możliwości rozwoju osobistego i okazji biznesowych. Brakuje im wolności latania i chcą ją odzyskać – dodał. 

Największą przeszkodą jest kwarantanna

Zdaniem ankietowanych pasażerów największą przeszkodą w podróżowaniu jest kwarantanna. Aż 84 procent osób podaje, że jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że będą musieli poddać się izolacji w docelowym miejscu, rezygnują z wyjazdu do tego miejsca.

Spora część respondentów uważa, że kwarantanna powinna być całkowicie znoszona dla osób z negatywnym wynikiem testu (73 proc.) oraz zaszczepionych (71 proc.). Z kolei 80 procent badanych jest zdania, iż w pełni zaszczepieni powinni mieć całkowitą swobodę w lataniu. Z drugiej jednak strony pasażerowie nie chcą, żeby zaświadczenie o przyjęciu szczepionki było jedynym warunkiem uprawniającym do wyjazdów – dla około 66 proc. byłoby to "moralnie nie do zaakceptowania". 

Co jeszcze dla ankietowanych jest przeszkodą w podróżowaniu? Dla niemal 75 proc. osób problematyczne są wysokie ceny testów na Covid-19. Właśnie dlatego zdaniem 80 proc. respondentów za takie badania powinny płacić rządy. 

Niezrozumiałe zasady dotyczące podróży

IATA w swoim badaniu zapytała również podróżujących o wytyczne dotyczące podróżowania. Dla 73 proc. osób są one trudne do zrozumienia, a dla 73 procent wyzwaniem było wypełnianie dokumentów podróży.

Pytania dotyczyły też kwestii związanych z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa w czasie lotów. Aż 86 procent twierdzi, że stosowane procedury dają im poczucie bezpieczeństwa na pokładach samolotów. Do tego 87 procent uważa, że zostały one właściwie wdrożone. Taka sama część ankietowanych zaznaczyła, że popiera noszenie maseczek jako sposób na ograniczenie transmisji koronawirusa.

Źródło: IATA, Rp.pl