Zamknij

Korytarze dla turystów. Które kraje je wprowadzą i jak zmienią się podróże?

Redakcja
25.05.2020 15:33
Plaża
fot. Shutterstock

Coraz więcej krajów mówi o korytarzach turystycznych, które mają zapewnić bezpieczne podróże, szczególnie w czasie zbliżającego się sezonu wakacyjnego. Zgodnie z założeniem, "korytarze" miałyby łączyć państwa o niskim poziomie zachorowań na COVID-19. Ma to być sposób na ożywienie sektora turystycznego przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.  

Pomysł stworzenia korytarzy turystycznych (nazywanych też "bezpiecznymi korytarzami lub "zielonymi korytarzami") między państwami członkowskimi UE pojawił się już w kwietniu. Większość ministrów odpowiedzialnych za turystykę z zadowoleniem przyjęła pomysł ustanowienia wspólnych zasad i protokołów między krajami w celu jak najszybszego wyprowadzenia branży turystycznej z kryzysu. 

Wakacje 2020. Bezpieczne "korytarze turystyczne"

Korytarze turystyczne miałyby przede wszystkim łączyć kraje, które notują niski poziom zachorowań na COVID-19 i najlepiej poradziły sobie z epidemią. Chodzi o te państwa, w których liczba zakażeń utrzymuje się na stałym poziomie lub spada, wykonywanych jest dużo testów na obecność koronawirusa i nie dochodzi do wybuchu kolejnej fali zachorowań.

Nic dziwnego, że popularnie turystyczne kierunki, jak np. Chorwacja czy Grecja robią wszystko, aby w możliwie jak najszybciej opanować epidemię, wznowić ruch lotniczy i otworzyć granice dla urlopowiczów. Proces dotyczący otwierania granic i tworzenia "zielonych korytarzy" ma być w pełni bezpieczny i kontrolowany przez epidemiologów.

Zanim turyści skorzystają z "zielonych korytarzy", kraje muszą podjąć decyzję o otwarciu granic oraz zlikwidowaniu obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe. Polska jeszcze nie podjęła ostatecznej decyzji w tej sprawie. Minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, powiedziała, że możliwe jest otwarcie granic Polski po 15 czerwca. Wszystko jednak będzie zależało od dalszego rozwoju epidemii koronawirusa. Na tym etapie rząd zdjął obowiązek kwarantanny dla osób przybywających do Polski w celach zarobkowych z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Które kraje otwierają granice i stworzą "zielone korytarze?

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, możliwość wyjazdów zagranicznych na wakacje będzie zależała od decyzji rządów poszczególnych państw, każdy bowiem kraj ma kompetencje w zakresie otwarcia granic.

Na liście państw, które chcą przyjąć turystów już w czerwcu lub lipcu, są m.in.: Chorwacja, Czechy, Włochy, Grecja, Hiszpania, Cypr, Portugalia i Gruzja. Różne kraje lub regiony autonomiczne wyznaczają nieco inne zasady dotyczące otwarcia granic.

Za pomysłem otwarcia "korytarzy turystycznych" z krajami najmniej dotkniętymi pandemią otwarcie opowiedziała się Grecja. Premier kraju, Kyriakos Mitsotakis, powiedział, że 15 czerwca jest oficjalną datą rozpoczęcia sezonu turystycznego. Warto tutaj podkreślić, że od tej daty mogliby przyjechać pierwsi turyści z 20 krajów, w których wskaźnik zakażeń koronawirusem jest niski. Docelowo Grecja miałaby być dostępna dla wszystkich turystów od 15 lipca, choć władze zastrzegają, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych państwach. 

O podobnej koncepcji w tym momencie mówią też władze Majorki, które planują otworzyć swoje granice dla turystów pod koniec czerwca. Jednak nie dla wszystkich. Rząd hiszpańskiej wyspy chce zaprosić do siebie grupę wybranych podróżujących z Niemiec i innych krajów, w których sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest w tym momencie opanowana. Z odpoczynku będzie mogła skorzystać ograniczona liczba turystów.  

Na początku maja do pomysłu "korytarzy turystycznych" dość krytycznie podchodziły Włochy. Dario Franceschini, minister kultury i turystyki, obawiał się, że „korytarze” i możliwe umowy między państwami mogą wykluczyć jego kraj z sezonu letniego. Minister uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie wspólnych wytycznych w sprawie przemieszczana się na terenie Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

• Wakacje 2020. Które kraje otworzą granice? Te kierunki szykują się do sezonu

• Majorka na wakacje tylko dla wybranych turystów. Chcą stworzyć "zielone korytarze"

• Kolejki na plażę, maseczki i zalecane parawany. Tak będą wyglądać wczasy nad Bałtykiem?

Źródło: PAP, RadioZET

___

RadioZET.pl/NC