Zamknij

Korzystasz z darmowego Wi-Fi na lotnisku? To niebezpieczne

Redakcja
30.07.2018 10:44
Kobieta na lotnisku z telefonem
fot. Shutterstock

Korzystanie z darmowych sieci Wi-Fi na lotniskach naraża użytkowników na ataki hakerów, podaje "Rzeczpospolita". 

Analizę dotyczącą bezpieczeństwa korzystania z internetu na portach lotniczych przeprowadziła przez amerykańska firma Coronet, zajmująca się ochroną danych w wirtualnej chmurze.

Uwaga na darmowe Wi-Fi na lotniskach

Badanie Coronet prowadzone było przez pięć miesięcy od stycznia tego roku. Na jego zakończenie każde z lotnisk zostało ocenione według jakości zabezpieczeń internetu bezprzewodowego, nota wyrażona jest liczbą punktów, przy czym maksymalne 10 punktów oznacza najsłabszy poziom zabezpieczeń. Dror Liwer, założyciel amerykańskiej firmy, twierdzi, że zbyt wiele amerykańskich lotnisk poświęca bezpieczeństwo sieci na rzecz wygody pasażerów. W rezultacie osoby podróżujące służbowo mogą narażać nie tylko swoje urządzenia, ale i przedsiębiorstwa, w których pracują.

Jeśli turyści biznesowi pracują w czasie oczekiwania na rejs, korzystając z darmowego dostępu do internetu, osoby z zewnątrz mogą pozyskać firmowe dane. W analizie Coronet najgorzej wypadło lotnisko San Diego International Airport (w Kalifornii). Port otrzymał niechlubne 10 punktów na 10 możliwych jako posiadający najgorzej zabezpieczoną sieć Wi-Fi.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się lotnisko John Wayne Airport-Orange County Airport w Santa Ana, następnie Williama P. Hobb'ego w Houston, na trzecim miejscu pojawiło się Southwest Florida International Airport w Fort Myers (na Florydzie). Najlepiej wypada natomiast port Midway w Chicago ze wskaźnikiem 4,5.

Zagłosuj

Korzystasz z darmowego Wi-Fi na lotniskach?

Liczba głosów:

Coronet przypomina, że podejrzane sieci Wi-Fi bardzo często wyglądają tak samo, jak działające prawidłowo. Zgadzając się na warunki korzystania z nich, można doprowadzić do zainstalowania na swoim urządzeniu niebezpiecznego oprogramowania.

Przeczytaj także:

• Atak oszustów na Travelplanet.pl. Uwaga na fałszywe maile

• Dowieziesz komuś zagubioną walizkę? Możesz zarobić ponad 2000 zł

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC