Zamknij

Korzystasz ze stacji ładujących telefony na lotniskach? To niebezpieczne

Nina Czochara
29.05.2019 10:20
Ładowarka na lotnisku
fot. Shutterstock

Korzystając z darmowych stacji ładujących telefony na lotniskach, można stać się łatwym celem ataków hakerskich. W rezultacie nasz telefon może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub mogą zostać skradzione z niego ważne dane.

W czasie oczekiwania na lot, wielu podróżnych korzysta z darmowych stacji ładujących dostępnych na lotnisku. Okazuje się jednak, że korzystanie z nich nie jest do końca bezpieczne.

Ładujesz telefon na lotnisku? Uważaj!

- Podłączanie się do publicznych portów USB przypomina trochę znalezienie szczoteczki do zębów na poboczu drogi i podjęcie decyzji o włożeniu jej do ust. Nie masz pojęcia, gdzie wcześniej była. Pamiętaj również, że ten port USB może skraść twoje dane - wyjaśniał w rozmowie z Forbes Caleb Barlow, wiceprezes X-Force Threat Intelligence.

Cyberprzestępcy coraz częściej instalują złośliwe oprogramowanie w stacjach ładujących, przez co telefon może zostać w łatwy sposób zainfekowany. To w znacznym stopniu ułatwia hakerom kradzież ważnych danych z urządzeń elektronicznych. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem są tzw. power banki lub po prostu zabieranie ze sobą własnej ładowarki i podłączanie jej do gniazdka ściennego. 

Caleb Barlow podpowiada, że w przypadku korzystania z publicznych portów USB, warto zakupić specjalną nakładkę (tzw. Juice-Jack Defender). Tę niewielką nakładkę można umieścić na kablu ładującym, a jej zadaniem jest blokowanie przesyłania danych przez przewód. 

Zagłosuj

Czy ładujesz telefon w specjalnych stacjach na lotniskach?

Liczba głosów:

Podróżni coraz popularniejszym celem hakerów

Według najbardziej aktualnych danych przeprowadzonych przez IBM Security (Internet Security System), cyberprzestępcy coraz częściej atakują właśnie podróżujących. Raport z 2019 roku pokazuje, że branża związana z podróżami i turystyką zajmuje drugie miejsce pod względem liczby ataków hakerów. Od stycznia 2018 roku branża turystyczna i transportowa zanotowała 566 milionów przypadków wycieków prywatnych danych bądź innego rodzaju podobnych naruszeń.

Zagłosuj

Czy ładujesz telefon w specjalnych stacjach na lotniskach?

Liczba głosów:

Zobacz także

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC