Zamknij

Kotlina Kłodzka i ziemia kłodzka: 9 największych atrakcji

Nina Czochara
25.04.2019 15:23
Kotlina Kłodzka i ziemia kłodzka: 9 największych atrakcji
fot. Shutterstock

Ziemia kłodzka, z położoną w jej centralnej części Kotliną Kłodzką, jest popularnym regionem turystycznym oferującym różnorodne atrakcje dla odwiedzających. Skalne labirynty Gór Stołowych, tajemnicze jaskinie i trasy podziemne, zielone alejki parków zdrojowych oraz ścieżki przyrodnicze tworzą niezwykły krajobraz oraz bogactwo tego miejsca. Odkrywamy największe atrakcje Kotliny Kłodzkiej.

Kotlina Kłodzka jest urokliwą krainą geograficzną w Sudetach we wschodniej części województwa dolnośląskiego, przy granicy z Czechami. Warto pamiętać, że kotlina stanowi jedynie niewielką, centralną część ziemi kłodzkiej. W samym sercu regionu znajduje się Kłodzko ze słynną twierdzą i mostem gotyckim. Ale to nie jedyne miasto, które warto odwiedzić. Kudowa-Zdrój, Międzygórze, Kletno, Lądek-Zdrój oraz Zieleniec to miejsca, które powinny znaleźć się wśród obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Kotliny Kłodzkiej.

1. Międzygórze: „alpejska wioska” w Polsce

Wciśnięte w wąską dolinę miasteczko Międzygórze, położone przy granicy z Czechami, przypomina nieco alpejską wioskę. Miejsce to nazywane jest czasem górską stacją klimatyczną – z jej centrum wychodzą szlaki m.in. na Śnieżnik (1425 metrów n.p.m.). Jakie atrakcje czekają w Międzygórzu?

Wodospad Wilczki - Międzygórze
fot. Shutterstock

Popularnym miejscem wśród turystów jest wodospad Wilczki. Wody tej imponującej kaskady spadają z ponad 20-metrowego urwiska w głęboki kocioł, po czym spływają malowniczym skalnym wąwozem. Wodospad można podziwiać z mostku zawieszonego nad kaskadą lub z kilku punktów widokowych. Popularnym punktem odwiedzin, szczególnie wśród rodzin, jest Ogród Bajek. Na niewielkim obszarze zgromadzono drewniane domki i rzeźby przypominające postaci z bajek – Krecika, Koziołka Matołka, Czerwonego Kapturka, Pinokia czy Myszki Miki. W ogrodzie znajduje się też słynny disneyowski zamek – oczywiście z drewna.

ZOBACZ TAKŻE: Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje 

2. Błędne Skały w Górach Stołowych

Błędne Skały to niesamowity labirynt bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m. Ze względu na niezwykłość i unikalność tego miejsca, utworzono tam rezerwat przyrody. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną. Miejscami trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy wąskimi szczelinami skalnymi, a wysokość ścian korytarzy waha się od 6 do 8 metrów.

Na miejsce dostaniemy się w 2-2,5 godziny bardzo malowniczymi szlakami z Kudowy-Zdroju – do wyboru szlak czerwony lub zielony. Wycieczkę można zacząć też w pobliskim Karłowie – ok. 2 godziny drogi.

Zobacz także

3. Szczeliniec Wielki: najwyższy szczyt Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki to najwyższe, a przy tym najpopularniejsze wzniesienie Gór Stołowych. Najłatwiej dotrzeć tutaj od strony wsi Karłów (12 km od Kudowy-Zdroju). Na szczyt prowadzi droga składająca się z 665 kamiennych stopni. 

Szczeliniec Wielki
fot. Shutterstock

Na górze stworzono szeroki taras widokowy, skąd najlepiej podziwiać malowniczą Kotlinę Kłodzką. Najwyższy punkt pasma znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. Wstęp na teren rezerwatu, obejmującego szczytowe partie góry, jest płatny w okresie turystycznym.

ZOBACZ TAKŻE: 

 Zakopane: 10 największych atrakcji miasta

 Karpacz i okolice. 6 największych atrakcji w słynnym kurorcie Karkonoszy

4. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

To najdłuższa jaskinia w Sudetach (ok. 5 km) uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Nazwę nadano jej od znalezionych w środku szczątków niedźwiedzi z epoki lodowcowej. W środkowej części jaskini wytyczono oświetloną trasę turystyczną o długości 360 m. Podczas jej zwiedzania wkracza się w świat fantazyjnych stalaktytów, stalagmitów, kaskad i innych form naciekowych. Najbardziej efektowną częścią tej trasy są Sala Pałacowa oraz Korytarz Stalaktytowy z mostkiem i jeziorkami.

5. Kłodzko – twierdza i gotycki most

Popularnym miejscem podczas zwiedzania regionu jest Kłodzko, położone w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej. Właśnie tutaj znajduje się znany w Europie obiekt militarny – twierdza Kłodzko, tworząca długi i skomplikowany system tuneli. Turyści mogą jednak zwiedzić jedynie jej niewielką część. Trasę w podziemiach XVII-wiecznej fortecy wytyczono bowiem na odcinku ponad kilometra (całość liczy około 100 km).

twierdza Kłodzko
fot. Shutterstock

Charakterystycznym elementem krajobrazu miasta jest kamienny, gotycki most zbudowany przez Karola IV. Z tego miejsca można zobaczyć rynek miasta, barokowy kościół oraz monumentalną twierdzę Kłodzko.

6. Kaplica Czaszek, Kudowa-Zdrój

Ten jedyny w swoim rodzaju obiekt w Polsce był pomysłem proboszcza parafii, który przerażony liczbą ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych z XIII wieku, stworzył jeden wielki grobowiec. Pierwsze szczątki ofiar kapłan znalazł w pobliżu kościoła. Z pomocą parafian w ciągu ośmiu lat zbudowano kaplicę. Obecnie znajduje się w niej ponad 3 tys. ludzkich czaszek i kości. Co roku, o północy z 14-15 sierpnia, odprawia się tu mszę świętą za wszystkich tych, którzy spoczywają w kaplicy.

ZOBACZ TAKŻE: 

 Kazimierz Dolny na weekend. 6 największych atrakcji miasta

 Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

7. Zdrój Wojciech, Lądek-Zdrój

Zdrój Wojciech to uzdrowisko liczące ponad 330 lat. Obiekt powstał w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym do dzisiaj gorącym źródłem wody leczniczej. Z zewnątrz przypomina neobarokowy pałac zwieńczony ogromną, zdobioną od wewnątrz kopułą, pod którą znajduje się okrągły marmurowy basen z wodą termalną i marmurowymi wannami kąpielowymi.

Lądek-Zdrój
fot. Shutterstock

W zabytkowych pokojach można skorzystać z masażów leczniczych i relaksacyjnych. Na tym samym piętrze znajduje się Pijania Wód Mineralnych.

8. Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku

Park Miniatur Minieuroland, położony w sercu Kotliny Kłodzkiej, to całoroczna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Park stanowi jednocześnie arboretum z unikalnymi drzewami, krzewami i trawami ozdobnymi. W przepięknym ogrodzie można podziwiać wyjątkową roślinność oraz czterdzieści makiet przedstawiających słynne budowle z Europy i świata. Znajdujące się tu miniatury zabytków z ziemi kłodzkiej i Dolnego Śląska są inspiracją do zwiedzania najbliższych okolic.

Minieuroland w Kotlinie Kłodzkiej

Na terenie kompleksu można odpocząć w klimatycznych altankach i zakątkach lub spędzić czas z dziećmi na nowoczesnym placu zabaw. Organizowane są tu również cykliczne imprezy tematyczne. Największą z nich jest Festiwal Kwiatów, który odbywa się co roku w pierwszy weekend wakacji. Od czerwca aż do listopada Minieuroland zachwyca najpiękniejszymi kwiatami jednorocznymi - łącznie znajduje się nawet 70 000 sztuk. 

Zobacz także

9. Droga Stu Zakrętów

Droga Stu Zakrętów, zwana też „Szosą Stu Zakrętów”, to bardzo popularna trasa widokowa łącząca Radków i Kudowę-Zdrój. Droga wiedzie przez Góry Stołowe i liczy 22 kilometrów długości. Trasa malowniczo pnie się w górę, wijąc się wieloma zakrętami – najwyżej położony odcinek biegnie w okolicy Przełęczy Lisiej, na wysokości 790 metrów n.p.m. Droga Stu Zakrętów, choć jest asfaltowa i udostępniona dla pojazdów samochodowych, miejscami bywa bardzo wąska, a zimą nawet nieprzejezdna. W okolicy powstały tzw. leśne parkingi, które umożliwiają wyruszenie szlakami turystycznymi w pobliskie atrakcje, m.in. Radkowskie Skały czy Skale Grzyby.

Przeczytaj także: 

•  Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

•  Ojcowski Park Narodowy: zwiedzanie najmniejszego parku narodowego w Polsce

•  9 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce

___

RadioZET.pl/NC