Zamknij

Kraków najlepszym miastem na city break w Europie. Brytyjczycy uwielbiają to miejsce

Nina Czochara
04.11.2019 10:17
Kraków
fot. Pixabay

Kraków trzeci rok z rzędu znalazł się na szczycie zestawienia najlepszych kierunków na city break. Spośród 43 europejskich miast, to właśnie stolica Małopolski okazała się najbardziej atrakcyjnym celem krótkich podróży, wyprzedzając w zestawieniu Sewillę, Walencję czy Amsterdam.

Ranking najlepszych miast na city-break w Europie powstał na podstawie opinii turystów, którzy wzięli udział w brytyjskiej ankiecie "Which?". Przy ocenie europejskich miast wzięto pod uwagę kategorie, tj. jakość jedzenia, atrakcje kulturalne, łatwość orientacji w mieście oraz stosunek jakości do ceny. Najlepszym kierunkiem na krótki wyjazd wypoczynkowy połączony ze zwiedzaniem okazało się polskie miasto. 

Kraków najlepszy na city break w Europie

Stolica Małopolski zajmuje pierwsze miejsce na liście z wynikiem 93 proc. Jest jedynym miastem w zestawieniu, które otrzymało najwyższą pięciogwiazdkową notę w kategorii "stosunek jakości do ceny". To trzecia wygrana Krakowa z rzędu w popularnej brytyjskiej ankiecie. Nasze miasto wyprzedziło w niej m.in. Rzym, Amsterdam czy Paryż. Na samym końcu, na 43. miejscu, znalazło się Alicante.

Ale Kraków zdominował też rywali w rankingu kulinarnym, zdobywając pięć gwiazdek, więcej niż np. Werona, Madryt czy Lizbona. Turyści odwiedzający polskie miasto byli również pod wrażeniem bogatej historii miasta i bardzo dobrze zachowanej średniowiecznej zabudowy centrum. 

- Z pałacem na każdym kroku, talerzem pierogów i kuflem piwa, które kosztują mniej niż 10 funtów, nic dziwnego, że Kraków wciąż króluje w naszej ankiecie - podsumował wyniki zestawienia Rory Boland, redaktor działu podróży w "Which?".

Na drugim miejscu znalazła się Sewilla, tuż za nią uplasowały się: Walencja, Berlin, Amsterdam, Budapeszt. Zestawienie zamykają Bruksela, Mediolan i Alicante.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Powstał ranking najbardziej gościnnych krajów świata. Polska w czołówce

•  Ranking najbardziej "zielonych" stolic w Europie. Jak w zestawieniu wypadła Warszawa?

•  Ranking najchętniej odwiedzanych miast świata. Turyści kochają te miejsca

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC