Zamknij

Kraków wśród najbardziej zielonych miast świata. Zaskakujące wyniki rankingu

23.02.2021 13:39
Kraków
fot. Shutterstock

Kraków znalazł się na liście 10 najbardziej zielonych miast świata. Ranking Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) powstał na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zielonych przestrzeni w danym mieście. W rankingu światowym pod lupę wzięto 155 miast, a w Europie – 72 metropolie. 

Kraków regularnie pojawia się w różnych zestawieniach. W minionym roku został wyróżniony w rankingu "Najlepszych miast świata" stworzonym przez serwis "Travel and Leisure". Stolica Małopolski znalazła się też na liście najtańszych miast na city brak w Europie

Tym razem Kraków, kojarzący się często jako miejsce spowite smogiem, pojawił się na liście najbardziej zielonych miast świata. 

Kraków w dziesiątce najbardziej zielonych miast świata

Kraków został uznany za piąte na świecie i trzecie w Europie miasto o największej powierzchni zielonej. Pierwszą dziesiątkę rankingu tworzą kolejno Charlotte, Durban, Wilno, Dortmund, Kraków, Stuttgart, Austin, Wurzburg, Zurych i Heidelberg.

Ranking Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) został opracowany na podstawie danych i obrazów satelitarnych do oceny zielonej powierzchni miasta. Oszacowano, że powierzchnia Krakowa jest w 57 proc. pokryta zielenią – w 36 proc. drzewami, w 20 proc. trawą, a 1 proc. stanowi woda. Ponad 207 m2 terenów zielonych przypada na jednego mieszkańca.

W rankingu oprócz Krakowa znalazły się także inne duże polskie miasta: Wrocław (na 16. miejscu), a zaraz za nim Warszawa (na 17. pozycji).

Niestety, mimo sporych przestrzeni zielonych, Kraków nadal ma duże problemy ze smogiem, Jak podaje "Rzeczpospolita", obecne normy stężenia pyłów PM10 są przekroczone o ponad 100 proc. 

Zobacz także

Kraków w konkursie "Zielonej Stolicy Europy 2023"

Ale to nie koniec wyróżnień dla stolicy Małopolski. Kraków znalazł się w gronie 16 miast, które zakwalifikowały się do konkursu o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2023”. Konkurs ten organizuje Komisja Europejska, a mogą w nim walczyć miasta mające więcej niż 100 tys. mieszkańców, które podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia i ochrony środowiska. 

16 miast zostanie ocenionych przez niezależnych ekspertów w dwunastu kategoriach,  m.in. jakości wody, gospodarki ściekami, bilansu energetycznego miasta, transportu miejskiego, zarządzania przestrzenią publiczną, rozwoju zieleni, hałasu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w kwietniu.

Tytuł "Zielonej stolicy Europy" jest przyznawany z dwuletnim wyprzedzeniem. W 2010 roku zwyciężył Sztokholm, w 2019 roku Oslo, w 2020  Lizbona, w 2021 – Lahti, w 2022 "zieloną stolicą" będzie Grenoble.

Źródło: rp.pl, PAP