Zamknij

Krakowskie lotnisko „zatrudniło” psa. Ma uspokajać pasażerów przed lotem

Nina Czochara
24.06.2019 11:31
Pies na lotnisku w Krakowie
fot. Twitter/screen

Międzynarodowe lotnisko Kraków-Balice ma nowego współpracownika. To półtoraroczny border collie o imieniu Zen. Pupil ma pomagać w rozładowaniu stresu i napięcia przed podniebną podrożą. 

To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Zen wspólnie ze swoją opiekunką będzie przez najbliższe miesiące pomagał pasażerom odlatującym z portu lotniczego w Krakowie rozładować stres. Akcja lotniska, zorganizowana we współpracy z Akademią Dobrych Manier Biały Pies, już pierwszego dnia cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Lotnisko w Krakowie: pies ma pomagać podróżnym

Oczywiście pies nie jest przypadkowy. Zen jest psem terapeutycznym, który świetnie sprawdza się w pracy z człowiekiem, dobrze współpracuje też z przewodnikami. Jego opiekunka i behawiorystka psów, Katarzyna Harmata, podkreśliła, że chociaż pupil od małego był przygotowywany do pracy z ludźmi, istotne jest również zapewnienie komfortu jemu samemu. 

– Pilnuję tego, by do psa podchodzić, jak należy. Szczególnie dzieciom tłumaczę, gdzie i jak głaskać, by podobało się obu stronom – zdradza pani Katarzyna.

- To fantastyczne, kiedy widzimy jak ludzie, którzy lecą pierwszy raz i boją się podróży samolotem, przychodzą do pieska i od razu ich twarz się rozpromienia - dodaje. 

Program "dogoterapii" realizowany przez lotnisko w Balicach, to pilotaż. Czworonożnego ulubieńca dzieci i dorosłych można spotkać w hali odlotów na razie dwa razy w tygodniu przez dwie godziny. Lotnisko zadbało też o komfort i samopoczucie psa, dlatego do jego dyspozycji w dowolnym momencie pozostaje wybieg i strefa odpoczynku. Gdy Zen zasygnalizuje zmęczenie, razem ze swoją opiekunką mogą spędzić tam czas w odosobnieniu.

ZOBACZ TAKŻE:

• Lotnisko w Belgii "zatrudniło" owce. Mają dbać o tereny zielone portu lotniczego

• To najlepsze lotniska świata w 2019 roku. Zwycięski port ma basen i zjeżdżalnie

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC