Zamknij

Kreta: 7 najpiękniejszych plaż na wyspie

Redakcja
07.01.2019 16:22
Laguna Balos - Kreta
fot. Shutterstock/na zdj. Laguna Balos

Kreta jest prawdziwym rajem dla tych, którzy kochają słoneczny wypoczynek na piasku. Linia brzegowa wyspy ma prawie 1040 km długości i obejmuje wiele fantastycznych plaż. Różowa Elafonisi, rajska Balos czy plaża Vai, która „zagrała” w reklamie „Bounty”. Kreta to prawdziwe królestwo plażowania.

Wybierasz się na Kretę i szukasz najlepszych plaż na wypoczynek? Oto 7 miejsc, które warto odwiedzić.

1. Balos: rajski zakątek Krety

Laguna Balos, położona na północno-zachodnim krańcu wyspy, należy bez wątpienia do grona najpiękniejszych zakątków na Krecie. Miejsce to zaskakuje i zachwyca drobnym, białym piaskiem, krystalicznie czystą wodą morską (niczym na Karaibach) i przepięknymi widokami. To podobno jedno z najchętniej fotografowanych miejsc na wyspie. Nie ma się czemu dziwić, prezentuje się świetnie.

To doskonałe miejsce nie tylko dla wielbicieli wielogodzinnego wypoczynku na piasku, ale też miłośników snorkelingu. Do Laguna Balos można dostać się na dwa sposoby. Jeden z nich to wyprawa statkiem turystycznym z miejscowości Kissamos – warto jednak pamiętać, że promy kursują wyłącznie w sezonie letnim. Innym sposobem jest podróż samochodem – w tym przypadku po pozostawieniu auta na parkingu trzeba przygotować się na spacer 2-kilometrową górską ścieżką. Ale widok rajskiej plaży Balos rekompensuje wszelkie niedogodności.

Zobacz także

2. Elafonisi: plaża z różowym piaskiem

To jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie. Plaża połączona jest płytką, krystalicznie czystą laguną z wyspą Elafonisi (lub też Elafonissos), która w całości tworzy rezerwat przyrody wpisany na listę Natura 2000. Ale nie tylko kolor wody przyciąga w ten piękny zakątek. Elafonisi sławę zawdzięcza też plaży… z różowym piaskiem.

Plaża Elafonisi
fot. Shutterstock

Skąd na Krecie wziął się różowy piasek? Choć miejsce to owiane jest wieloma legendami, prawdziwym powodem różowego odcienia są okruchy koralowca i muszli nanoszone tu z pobliskiej rafy. Do Elafonisi można dotrzeć autobusem, samochodem czy skuterem (ok. 75 km od Chanii).

3. Plaża Vai: klimat Karaibów

Plaża Vai jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na całej Krecie. Wszystko za sprawą niezwykłego otoczenia palm, które w połączeniu z jasnym piaskiem i błękitną wodą tworzą niemal karaibski klimat. Miejsce to stało się szczególnie popularne wśród turystów za sprawą reklamy batonów Bounty.

Plaża Vai - Kreta
fot. Shutterstock

Plaża Vai rozciąga się na wschodnim krańcu wyspy i z oddali przypomina swoisty gaj porośnięty palmami. Warto wybrać się na pobliski punkt widokowy, na niewielkim wzgórzu – roztacza się stąd wyjątkowy widok na szmaragdowe wody zatoki.

4. Kedrodasos: wakacyjny luz

To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odrobinę odpocząć od tłumu turystów i gwaru panującego na najpopularniejszych turystycznie plażach. Kedrodasos, otoczona wydmami i lasem jałowcowym, jest miejscem nieco dzikim, ale jednocześnie naturalnie pięknym, z przyjemną, luźną atmosferą. Plaża jest piaszczysta, a woda – podobnie jak w innych zakątkach Krety – przejrzysta i błękitna.

Kedrodasos znajduje się zaledwie 3 km samochodem od popularnej, różowej Elafonisi. Dojazd jest bardzo prosty, a po dotarciu na parking wystarczy przejść około 400 metrów, aby znaleźć się na miejscu. Warto wiedzieć, że na plaży nie ma żadnych knajp czy sklepików.

Zobacz także

5. Seitan Limania: maleńka plaża w zatoce

To urokliwa, charakterystyczna plaża ukryta w zatoce Seitan Limania, tzw. Zatoce Szatana nieopodal Chanii. Aby dotrzeć na miejsce, trzeba pokonać strome zejście prowadzące w dół, prosto do niewielkiego, piaszczystego odcinka (konieczne jest zabranie wygodnego obuwia, najlepiej z twardą podeszwą!). Wszelkie trudy wynagradza jednak kąpiel w ciepłej, błękitnej wodzie morskiej.

Seitan Limania - Kreta
fot. Shutterstock

Ze względu na niewielkie rozmiary tej plaży w szczycie sezonu miejsce to może być mocno zatłoczone. Co więcej, nie znajdziemy tu żadnych knajp czy sklepów, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy.

6. Falassarna: rodzinny wypoczynek

Ciągnąca się na zachodnim wybrzeżu wyspy Falassarna to szeroka, piaszczysta plaża otoczona klifami. Woda jest tutaj krystalicznie czysta i płytka przy brzegu, przez co bardzo często odwiedzana szczególnie przez rodziny z dziećmi.

Falassarna - Kreta
fot. Shutterstock

Atutem jest rozbudowana infrastruktura turystyczna (sklepy, tawerny, leżaki itp.), co jednak wiąże się ze sporą liczbą wypoczywających, szczególnie w sezonie. Plaża Falassarna znajduje się ok. 15 km na południe od rajskiej Laguny Balos.

7. Matala: z widokiem na skalne wzgórze

Plaża Matala, na południowym wybrzeżu Krety, słynie z niesamowitego, opadającego do wody skalnego klifu z wydrążonymi w nim jaskiniami. Podobno niegdyś pełniły funkcję schronień, a później grobowców. W latach 60. jaskinie mieli rzekomo zamieszkiwać hippisi, których skusiła sielankowa atmosfera Matali.

Plaża Matala - Kreta
fot. Shutterstock

Sama plaża jest długa i szeroka, z rozwiniętą infrastrukturą, choć w sezonie bywa mocno zatłoczona. Nie znajdziemy tutaj też mięciutkiego piasku (jak na Elafonisi czy Balos), ale drobny żwirek. W miasteczku obok powstało wiele hoteli i restauracji.

Przeczytaj także:

Kos – grecka wyspa plaż, gajów oliwnych i egejskich ogrodów

• Mykonos. Odkrywamy atrakcje "gwiazdorskiej" wyspy

• Rodos: 7 miejsc, dzięki którym pokochacie tę wyspę 

___

RadioZET.pl/NC