Zamknij

Krótszy czas odprawy i mniejsze kolejki? Lotnisko Chopina z bramkami biometrycznymi

Nina Czochara
27.06.2019 10:02
Odprawa na lotnisku
fot. Shutterstock

Na warszawskim Lotnisku Chopina uruchomiono dziś pierwsze bramki do automatycznej odprawy granicznej. Dzięki nim pasażerom w odprawie nie będą musieli pomagać funkcjonariusze Straży Granicznej. 

Na Lotnisku Chopina w Warszawie 26 czerwca został wdrożony system automatycznej odprawy granicznej. W ramach kontraktu pojawiły się bramki biometryczne do kontroli paszportowej. Ta zmiana ma skrócić czas odprawy pasażerów i zmniejszyć kolejki oczekujących. To pierwszy tego typu automatyczny system odprawy granicznej w Polsce. Ich główną zaletą jest fakt, że dzięki nim kontrola paszportowa jest realizowana znacznie szybciej niż w tradycyjnym okienku Straży Granicznej. 

Bramki biometryczne: jak działają?

Na początku trzeba przyłożyć swój dokument - paszport albo dowód - do specjalnego czytnika. Wtedy bramka porówna zgodność danych z chipu biometrycznego z naszą twarzą. System sprawdzi też w bazach danych, czy nie jesteśmy na przykład poszukiwani. Bramka wyklucza również możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem.  

Jeżeli wszystko przebiegnie bez problemu, możemy przejść dalej. Z reguły taka kontrola ma trwać od kilku do kilkunastu sekund. Żeby korzystać z bramek, trzeba być pełnoletnim obywatelem Unii Europejskiej i mieć paszport biometryczny. Polacy mogą też użyć biometrycznego dowodu osobistego.

Zobacz także

Automatyczna odprawa na lotnisku w Modlinie

Automatyczną odprawę graniczną 27 czerwca wprowadziło również lotnisko Warszawa-Modlin. 

- Uruchomienie pięciu bramek na lotnisku Warszawa-Modlin zwiększy przepustowość odpraw i znacząco skróci czas samej odprawy granicznej - powiedział p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin Leszek Chorzewski, cytowany w komunikacie.

Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już przeprowadzana na innych europejskich lotniskach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Francji. Polska będzie 18 krajem, który posiada elektroniczny model kontroli pasażerów.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/MO/NC