Zamknij

NASA pokazała zdjęcia "krwawiącego lodowca". Znajduje się na europejskiej wyspie

10.12.2020 10:04
Lodowiec
fot. Shutterstock

Na norweskiej wyspie Spitsbergen znajdują się lodowce, którą różnią się od innych tego typu obiektów. Tutejszy lód wygląda jakby... krwawił! Stopiona woda ma czerwony kolor i wygląda nadzwyczajnie. Do tego stopnia, że NASA postanowiła podzielić się zdjęciami tego miejsca w sieci.

Na instagramowym profilu NASA pojawiły się zdjęcia "krwawiącego lodowca". Niezwykły czerwony kolor ogromnej masy lodu wywołał niemałe poruszenie wśród internautów. Jak to się dzieje, że także stopiona woda ma taką barwę? W innych miejscach nie zaobserwowano takiego zjawiska.

Otóż okazuje się, że rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste. Koniecznie sprawdźcie, jak to się stało, że lodowiec na norweskiej wyspie Spitsbergen ma zupełnie inną barwę niż lodowce znajdujące się w innych miejscach na świecie.

Krwawiący lodowiec na europejskiej wyspie. NASA pokazała zdjęcia

Na jednej z europejskich wysp znajdują się nietypowe lodowce. Ogromne masy lodu na norweskim Spitsbergenie przybierają bowiem pomarańczowo-czerwony kolor. Zjawisko uchwycił na zdjęciach satelita, a następnie w sieci udostępniła je NASA. Na fotografiach wyraźnie widać "krwawe jeziorko", które utworzyło się ze stopniałej wody u podnóża lodowca Holmström.

Fotki zrobione pod koniec sierpnia 2020 roku zachwyciły internautów. Zostały zrobione akurat wtedy, kiedy w archipelagu Svalbard, do którego należy wyspa Spitsbergen i jego lodowce, zanotowano rekordowo wysokie temperatury. Jak to możliwe, że lodowiec w tym regionie wygląda, jakby krwawił?

Czerwony kolor stopniałej wody wziął się z osadu, jaki generowany jest przez skałę znajdującą się pod wodą i lodem. Powstała ona ok. 400 milionów lat temu (w okresie dewonu) i jego bogata w żelazo. Często nazywana jest starym czerwonym piaskowcem.

Lodowiec to wolno płynąca masa lodu powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Obiekt ten stale porusza się, topnieje, "pracuje". Pocieranie jego mas o skały znajdujące się pod spodem sprawia, że zarówno na nim, jak i w jego stopniałych wodach zaczyna pojawiać się osad z tego piaskowca. Ma on kolor czerwony i potrafi zabarwić wodę oraz lód. W ten sposób powstaje właśnie "krwawiący lodowiec" i "krwawe jezioro" z jego wód.

Widzieliście kiedyś coś podobnego?