Zamknij

Krzywa Wieża w Pizie coraz bardziej prosta. Włosi stracą jeden ze swoich symboli?

Redakcja
28.11.2018 08:29
Krzywa Wieża w Pizie
fot. Shutterstock

Po 800 latach od powstania słynna Krzywa Wieża w Pizie się prostuje. Wszystko dzięki staraniom konserwatorów zabytków i naukowców, którzy w ten sposób próbują zapobiec zawaleniu się budowli.  Ale spokojnie, wieża dalej jest pochylona, choć po 20 latach starań udało się znacznie ją naprawić.

Krzywa Wieża w Pizie (Torre pendente di Pisa) to rozpoznawalny na całym świecie symbol niewielkiego miasta i jeden z architektonicznych symboli Włoch. Każdego roku miliony turystów robi przy tej budowli takie samo zdjęcie – w pozie przypominającej „podpieranie” przechylonej wieży. Teraz udawanie może być coraz trudniejsze, bo dzięki staraniom naukowców i konserwatorów zabytków Krzywa Wieża jest... coraz mniej krzywa.

Krzywa Wieża prostsza o 4 cm

Przez lata prowadzone liczne prace i projekty, które miały zapobiec zawaleniu się wieży, przyniosły efekty. Dzięki staraniom konserwatorów i naukowców pod kierunkiem specjalisty polskiego pochodzenia – profesora z Politechniki w Turynie Michele Jamiolkowskiego – dzwonnicę udało się nieco wyprostować.

W ciągu ostatnich 20 lat przechył wieży zmniejszono o 4 cm, co uznaje się za ogromny sukces całego sztabu ludzi. Dzięki temu budowla nie jest już też bezpośrednio zagrożona zawaleniem. Stan techniczny wieży i wyniki działań konserwatorów są lepsze, niż się spodziewano. I nadal jej pion będzie się poprawiał.

Nasuwa się pytanie: czy zobaczymy kiedyś Krzywą Wieżą w stuprocentowym pionie? Tego eksperci nie zdradzają, jednak biorąc pod uwagę wpływy z turystyki, które generuje jeden z najsłynniejszych zabytków architektury na świecie, jej całkowite wyprostowanie może niekoniecznie leżeć w interesie zarządców wieży.

Zobacz także

Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa?

Powstająca od 1174 roku kampanila, czyli dzwonnica, zaczęła się przechylać już pięć lat po rozpoczęciu budowy, co nie przeszkodziło jej konstruktorom w kontynuowaniu prac przez kolejne 171 lat, aż do 1350 roku. Przyczyną zmiany jej położenia był i wciąż pozostaje niestabilny grunt (to w dużej mierze piasek i glina, które okazały się bardziej miękkie). W sumie budowla w ciągu swojej ponad 800-letniej historii przechyliła się aż o cztery i pół metra.

Choć wieża zasłynęła głównie za sprawą swojego „przechyłu”, warto pamiętać, że budowla należy do doskonale zachowanego zespołu średniowiecznych zabudowań w stylu romańskim, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Zobacz także

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC