Zamknij

Wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce znika? Niepokojący komunikat

22.01.2021 13:19
Wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce znika? Niepokojący komunikat
fot. SHUTTERSTOCK

Krzywy Las znajdujący się koło Gryfina to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce. Nic więc dziwnego, że ostatni komunikat nadleśnictwa o usunięciu dwóch obumarłych sosen wywołał niemałe zamieszanie. Czy naprawdę Krzywy Las powoli znika?

Krzywy Las - jak sama nazwa wskazuje - jest skupiskiem około 100 krzywych, zdeformowanych sosen, które rosną na obszarze około 0,3 ha. Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo, skręca pod kątem 90 stopni i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wysokość całkowita drzew sięga około 11-12 metrów. Posadzono je prawdopodobnie w 1934 roku.

Do dzisiaj nie wiadomo, skąd wzięła się ich deformacja. Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany. Dlatego najbardziej znaną teorią jest, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi.

Niepokojący komunikat nadleśnictwa

Kilka dni temu Nadleśnictwo Gryfino poinformowało o usunięciu dwóch obumarłych drzew na terenie Krzywego Lasu - jedna sosna była ukształtowana prawidłowo, a druga zdeformowana. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, drzewa te stanowiły zagrożenie dla osób odwiedzających obiekt.

Leśnicy stale monitorują stan drzew. Zwracają uwagę m.in. na ich żywotność oraz oceniają ewentualne zagrożenie dla ruchu turystycznego. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości, drzewa lub ich fragmenty są usuwane i pozostawiane do naturalnego rozkładu na terenie lasu. 

Krzywy Las zniknie?

Konieczność usunięcia starzejących się drzew rzeczywiście może niepokoić. Nadleśnictwo Gryfino jednak uspokaja, że z uwagi na wiek i genezę powstania drzewa tworzące pomnik przyrody wykazują i będą wykazywać tendencję do zamierania. To naturalny proces.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że już niebawem założone zostaną dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze dla starzejącego się drzewostanu Krzywego Lasu. 

Na powierzchniach prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody. Drugim z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa - czytamy w komunikacie.

Wszystkie te działania mają na celu zachowanie ciągłości istnienia Krzywego Lasu.

RadioZET.pl/gryfino.szczecin.lasy.gov.pl/