Zamknij

Księżycowe halo w Tatrach. Internauci zachwyceni niezwykłym zjawiskiem na niebie

02.12.2020 15:43
Domek w Tatrach
fot. Shutterstock

Na niebie nad Tatrami można było zaobserwować niezwykle rzadko występujące zjawisko. Chodzi o tzw. halo, czyli świetlisty pierścień okalający księżyc. Uchwycił  je na zdjęciach fotograf, Bartłomiej Jurecki, a następnie fotografią podzielił się w mediach społecznościowych. Internauci są zachwyceni. 

Tatry potrafią naprawdę zaskoczyć. Jeszcze niedawno internauci zachwycali się widmem Brockenu, który był widoczny na Kasprowym Wierchu. Teraz pojawiło się kolejne zaskakujące zjawisko optyczne – tak zwane "halo". Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska obiegły już sieć. 

Tatry. Niesamowite zjawisko na niebie 

Bartłomiej Jurecki podzielił się przepięknym zdjęciem na swoim profilu na Facebooku. 

"Niesamowite księżycowe halo nad Tatrami miałem przyjemność fotografować dzisiejszej nocy. Myślałem, że na Podhalu już nic mnie nie zaskoczy" – napisał w poście fotograf. 

Zdjęcie wywołało wiele pozytywnych komentarzy w internecie.

"Niesamowite, nie mogę się napatrzeć, coś pięknego", "Podwójne szczęście zobaczyć i jeszcze sfotografować", "Przecudowny widok, natura potrafi jednak nas zaskoczyć", "Magiczne! Uwielbiam takie cudeńka na niebie", Prawie jak zorza" – pisali zachwyceni internauci.

Sam fotograf przyznał w komentarzu pod postem, iż miał ogromne szczęście, że mógł zobaczyć to zjawisko na własne oczy i w dodatku uchwycić je na zdjęciu. 

"Dokładnie tak to wyglądało na żywo... Coś pięknego. Wielokrotnie oglądałem już zorzę polarną, zaćmienia słońca i księżyca. Miałem szczęście podziwiać obłoki perłowe i inne ciekawe zjawiska. Ale to halo na "swoim podwórku" to była niesamowita jazda" – napisał Bartłomiej Jurecki.

Zobacz także

Halo w Tatrach. Czym jest to zjawisko?

Halo należy do zjawisk optycznych, które jest wyjątkowo piękne, ale też krótkotrwałe. To świetlisty (biały albo tęczowy) pierścień okalający słońce lub księżyc. Nazwa tego zjawiska wzięła się od greckiego hálos, oznaczającego tarczę słoneczną.

Halo powstaje w warunkach załamania światła w chmurze zawierającej kryształki lodu. Zjawisku mogą towarzyszyć pionowe słupy świetlne. 

Halo może pojawiać się na niebie o każdej porze roku, choć największe prawdopodobieństwo ujrzenia go występuje zimą. Najczęściej pojawia się nad obszarami pokrytymi lodem i w górach. 

Żródło: portaltatrzański.pl