Zamknij

Kuba mocno luzuje przepisy wjazdowe. Koniec z dwoma obowiązkowymi testami na Covid-19

13.09.2021 16:06
Hawana, Kuba
fot. Shutterstock

Kuba od połowy listopada chce mocno złagodzić przepisy wjazdowe dla turystów – poinformowało tamtejsze ministerstwo turystyki. Zniesiony zostanie obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu na Covid-19 przy wjeździe do kraju oraz poddawania się testowi na lotnisku, już po przylocie. Co więcej, zaszczepieni podróżni nie będą musieli odbywać kwarantanny. To bardzo duża zmiany dla turystów. 

Na Kubie pomimo rosnącej liczny nowych zakażeń planowane jest znaczące poluzowanie przepisów wjazdowych dla turystów. Ma to się stać jeszcze przed startem sezonu turystycznego. Władze popularnej, karaibskiej wyspy chcą w ten sposób przyciągnąć zagranicznych gości i odrobić chociaż część strat wywołanych pandemią. Miejscowe władze zakładają, że do połowy listopada, gdy zmiany wejdą w życie, nawet 90 procent populacji Kuby będzie zaszczepiona przeciw COVID-19, co zapewni bezpieczne wakacje. 

Kuba od 15 listopada znosi 2 obowiązkowe testy

Jakie zmiany czekają podróżujących na Kubę? Jak podaje tamtejsze ministerstwo turystyki, od 15 listopada zniesiony zostanie obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego 72 godz. przed wjazdem do kraju). Co więcej, podróżni nie będą też musieli poddawać się drugiemu testowi na lotnisku.

Jak podaje portal "Travel Weekly", miejscowe władze chcą wprowadzić bardziej elastyczne procedury i "skupiać się jedynie na monitorowaniu symptomów choroby u podróżnych i sprawdzaniu temperatury po przylocie". Testy na lotnisku mają być nadal wykonywane, ale tylko losowo.

Kuba ma też honorować certyfikaty szczepień (do tej pory wszyscy bez wyjątku musieli wykonywać testy PCR). To może sugerować, że wjazd do kraju bez kwarantanny będzie dotyczył tylko osób zaszczepionych. Rząd Kuby nie podał jednak ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Od 15 listopada ma również zostać wznowiona turystyka krajowa.

Źródło: Travel Weekly, Fly4free