Zamknij

Wiza na Kubę - czy jest potrzebna? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby ją dostać

Marta Wilczkowska
29.11.2020 17:31
Auto na ulicy Kuby
fot. Shutterstock

Dlaczego Kuba nieustannie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów? To unikatowe połączenie dziewiczego piękna wyspy z niezwykłą kulturą tubylców. Jeśli chcesz tego doświadczyć, potrzebować będziesz wizy uprawniającej do przekroczenia granicy. Jak ją otrzymać?

Bogata kultura, chroniona od kilkudziesięciu lat przed zewnętrznymi wpływami, naturalne piękno tej karaibskiej wyspy, a także niepowtarzalna atmosfera – wszystko to tworzy mieszankę, która hipnotyzuje i porywa za sobą tłumy. Aby jednak móc cieszyć się klimatem Kuby, trzeba posiadać wizę, czyli kartę turysty uprawniającą na wjazd na terytorium Kuby.

Podobnie jest w przypadku wizy do Dubaju czy wizy do Kambodży. Jadąc na Kubę, nie musisz obawiać się wielu formalności czy negatywnej decyzji. Zdobycie wizy na Kubę nie jest trudne, o ile wybierasz się na wyspę w celach turystycznych. Zobacz, jak starać się o kubańską wizę i jakie formalności trzeba dopełnić, aby ją dostać.

Kuba – wiza turystyczna

W przypadku wakacji na Kubie i czysto turystycznego celu wyprawy podstawą jest Tarjeta de turista. To nie tyle wiza, ile jej odpowiednik, będący kartą turystyczną. W odróżnieniu od wizy, którą można otrzymać tylko w konsulacie, kartę turystyczną uzyskuje się już na miejscu, po przylocie. Jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla celów turystycznych i kosztuje kilkanaście euro. Drugą bardzo ważną kwestią jest ważność paszportu – muszą to być minimum 3 miesiące od daty przylotu na Kubę. Turysta jest zobowiązany także do posiadania biletu powrotnego.

Kuba – wiza na jaki czas?

Wiza turystyczna wydawana jest na okres 30 dni i składa się z dwóch części. Jedna zabierana jest przy wjeździe, druga – przy opuszczaniu wyspy. Aby otrzymać wizę turystyczną, trzeba zgłosić się do konsulatu z ważnym paszportem, potwierdzeniem rezerwacji miejsca pobytu oraz biletem powrotnym. W przypadku starania się o przedłużenie wizy również trzeba posłużyć się biletem z datą powrotu. W przypadku celu podróży innego niż turystyczny, procedura wydania pozwolenia na wkroczenie do kraju jest podobna. Jeśli starasz się o wizę biznesową, oprócz poświadczenia miejsca pobytu, biletu powrotnego i paszportu, musisz mieć także imienne zaproszenie wysłane do warszawskiej ambasady. Dołączyć trzeba również kolorowe zdjęcie i wypełniony formularz.

Zobacz także: Dubaj – wiza łatwiejsza do otrzymania, niż myślisz! Sprawdź, jak załatwić wizę do Dubaju

Kuba wiza - cena

Karta turystyczna to koszt kilkunastu euro, wiza – dwudziestu kilku, zaś biznesowa – ponad pięćdziesięciu euro. Wysokość opłat jest uzależniona również od tego, czy o wizę staramy się bezpośrednio, czy pośrednio. Istnieje bowiem również opcja uzyskania wizy za pośrednictwem. W takim przypadku na wydanie pozwolenia na wkroczenie do kraju trzeba zaczekać 2 tygodnie, a opłata wyniesie 69 zł. Tryb przyspieszony (tygodniowy) to kosz 84 zł, zaś ekspresowy (dokument wydany na drugi dzień) to 99 zł.

Kuba wiza - zagrożenia

Warto pamiętać o tym, że na Kubie cały czas panują rządy reżimu, co przekłada się także na ruch turystyczny. Straż graniczna przy odprawie może nie zezwolić na przebywanie na terenie Kuby i nigdy nie podaje powodu swojej decyzji. Jeśli podróżujesz w pojedynkę, zostaniesz poproszony o udowodnienie ilości środków, z jaką wybierasz się na wyspę. Kuba nakłada minimalny limit, który wynosi 100 kubańskich peso (ponad 300 zł) na każdy dzień. Łatwiej jest w przypadku zorganizowanej grupy turystów: grup nie pyta się o status majątkowy.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu na Kubę. To oszczędzi nam ewentualnych nerwów. Podczas wakacji będziemy czuli się komfortowo, a nie zamartwiali o to, czy uda nam się bezpiecznie przekroczyć granicę.