Zamknij

Kujawsko-pomorskie: co warto zobaczyć? Oto 8 największych atrakcji

Nina Czochara
23.05.2019 16:10
Toruń
fot. Shutterstock

Kujawsko-pomorskie to jeden najbardziej niedocenianych regionów Polski. Choć większość turystów kojarzy to województwo z Bydgoszczą, Toruniem i Chełmnem, miejsce to oferuje wiele innych atrakcji i historycznych skarbów. Co warto zobaczyć w Kujawsko-Pomorskiem? Podpowiadamy. 

Kujawy należą do najstarszych polskich terenów osadniczych i stanowią jeden z najciekawszych pod względem kultury ludowej regionów w Polsce. W Toruniu można zwiedzić XIX-wieczną wioskę, w Wenecji przejechać się zabytkową koleją, a w Biskupinie wziąć udział w festynie archeologicznym. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu doskonałe przestrzenie do jazdy na rowerze oraz miejsca dogodne dla kajakarstwa i innych sportów wodnych. Wielbiciele wypoczynku w otoczeniu przyrody znajdą tu Leśny Park Kultury i Wypoczynku, Ogród Zoobotaniczny i Muzeum Przyrodnicze. Poznajemy największe atrakcje w Kujawsko-pomorskiem.

1. Toruń: miasto pierników i Kopernika

Pachnący piernikiem, klimatyczny, pełen gotyckich budowli Toruń jest jednym z ciekawszych miast w Polsce. Z racji ogromnej liczby zabytków Stare Miasto Torunia zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na rynku zwraca uwagę pomnik Mikołaja Kopernika oraz charakterystyczna fontanna Flisaka.

Toruń
fot. Pixabay

Toruń niemal każdemu kojarzy się z piernikami. Zwiedzając Toruń z dziećmi, obowiązkowo trzeba zajrzeć do Żywego Muzeum Piernika. To interaktywne muzeum-piekarnia, gdzie – pod okiem doświadczonej mistrza – można uczestniczyć w procesie wytwarzania pierników według tradycyjnych sposobów. Popularnym miejscem jest też Dom Kopernika, w którym znajduje się oddział Muzeum Okręgowego z ekspozycją na temat środowiska rodzinnego i życia wielkiego astronoma. Aby zobaczyć miasto z góry, trzeba wspiąć się na wieżę katedralną, na wysokość 46 metrów.

ZOBACZ TAKŻE: Pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć

2. Wenecja i Muzeum Kolei Wąskotorowej

Ta niewielka miejscowość, choć nie przypomina włoskiego miasta, wyróżnia się urokliwym położeniem między trzema jeziorami – Weneckim, Skrzynki i Biskupińskim. Największą atrakcją polskiej Wenecji jest Muzeum Kolei Wąskotorowej – największy tego typu skansen w Europie. Część zabytkowych wagonów i lokomotyw jest otwarta i można je zwiedzać również wewnątrz. Tuż obok Muzeum Kolei Wąskotorowej wznoszą się ruiny zamku Mikołaja Nałęcza, zwanego ze względu na swą okrutną naturę, „Diabłem Weneckim”. Otoczenie zamku jest dobrym miejscem na piknik z rodziną.

3. Osada w Biskupinie: „polskie Pompeje”

Właśnie w Biskupinie znajduje się najsłynniejszy w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Ponad 85 lat temu odkryto na tym terenie pozostałości prehistorycznej osady, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju polskiej archeologii. Dziś w Biskupinie można zobaczyć rekonstrukcje osady łużyckiej i neolitycznej – z wałami obronnymi, budynkami mieszkalnymi oraz ulicami.

Biskupin
fot. Pixabay

Na terenie stanowiska archeologicznego działa muzeum, a także odbywa się coroczny festyn (zawsze w trzecim tygodniu września). Zwiedzanie osady w Biskupinie jest niezwykłą podróżą w czasie.

Zobacz także

4. Bydgoszcz: wodna stolica Polski

Bydgoszcz, największe miasto regionu położone nad Wisłą i Brdą, nazywane jest czasem wodną stolicą Polski. Warto wybrać się na romantyczny spacer po zabytkowej starówce – w jej sercu znajduje się Wyspa Młyńska, która wraz z ciągnącymi się wzdłuż brzegów XIX-wiecznymi kamieniczkami tworzy tzw. Wenecję Bydgoską. Miasto słynie też z przepięknych parków i terenów zielonych.

Bydgoszcz
fot. Pixabay

Dużą popularnością, szczególnie wśród rodzin, cieszy się Leśny Park Kultury i Wypoczynku ze ścieżkami spacerowymi, rowerowymi i dydaktycznymi. Ciekawie prezentuje się też ogród botaniczny z licznymi jeziorkami oraz kaskadowymi stawami.

5. JuraPark w Solcu

To bez wątpienia jedno z ulubionych miejsc dla dzieci w województwie kujawsko-pomorskim. JuraPark Solec Kujawski należy do największych w Europie parków dinozaurów. Na miejscu znajduje się ponad 100 naturalnej wielkości rekonstrukcji mezozoicznych gadów, spośród których większość stanowią dinozaury. Wszystkie figury zostały wykonane z ogromną dbałością o szczegóły. Zwiedzanie parku ułatwiają specjalne ścieżki dydaktyczne, wzdłuż których umieszczone są specjalne tablice prezentujące ważniejsze wydarzenia z dziejów życia na Ziemi.

Zobacz także

6. Ciechocinek

Położony na obrzeżach Kujaw Ciechocinek to największe i najważniejsze uzdrowisko w Polsce. Miejsce to tętni życiem nie tylko w sezonie – tłumnie wypełniają go kuracjusze, którzy przyjeżdżają tutaj po to, by skorzystać z dobrodziejstw tutejszych źródeł solankowych.

Ciechocinek

Największą atrakcją uzdrowiska jest zespół tężni solankowych (konstrukcji do odparowywania wody z solanki) wzniesionych w XIX wieku. Przyjazny klimat relaksu i wypoczynku tworzy niska, częściowo zabytkowa zabudowa oraz rozległy teren zieleni.

Przeczytaj także: Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

7. Grudziądz

Grudziądz, malowniczo ulokowany nad prawym brzegiem Wisły, jest miastem z długą historią i wieloma zbytkami. Wizytówką miasta jest zwarty zespół 26 spichlerzy (pochodzących z XII-XVII wieku) zadziwiających swą wysokością. Na zamkowej górze uwagę zwracają pozostałości murów krzyżackiej warowni.

Grudziądz
fot. Pixabay

W czasach świetności grudziądzkiego zamku gościli polscy królowie, m.in. Zygmunt August, Stefan Batory czy Jan II Sobieski. Warto przespacerować się też po starówce miasta – ciekawie prezentuje się rynek z barokowymi kamieniczkami.

Zobacz także

8. Inowrocław: miasto na soli

Popularnym ośrodkiem w tej części Polski jest Inowrocław, stolica Kujaw Zachodnich. Tradycje uzdrowiskowe miasta sięgają końca XIX wieku – do dziś wykorzystuje się miejscowe bogactwa naturalne: sól i solankę. Na miejscu znajdziemy tężnię (wokół której gromadzi się najwięcej turystów), pijalnię wód oraz termę z wodą chlorkowo-sodową. Będąc w Inowrocławiu, trzeba koniecznie przespacerować się po koronie tężni, która oferuje przepiękną panoramę miasta. Dostępny jest także Park Solankowy z ogrodami, plażą oraz trasami dla spacerowiczów i rowerzystów.

ZOBACZ TAKŻE:

• Bory Tucholskie na weekend. Najpiękniejsze miejsca i szlaki

• Zachodniopomorskie: co warto zobaczyć? 8 najlepszych atrakcji dla dzieci

• Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

• Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc
___

RadioZET.pl/NC