Zamknij

Kula ognia rozświetliła niebo nad Florydą. Niesamowite nagrania trafiły do sieci

15.04.2021 10:10
Meteor
fot. Shutterstock/ zdj. ilustracyjne

Wielka kula ognia przecięła nocne niebo nad Florydą. Tajemniczy obiekt był widoczny przez kilka sekund, ale sprawił, że zrobiło się jasno jak w dzień. W sieci pojawiły się liczne nagrania ukazujące to niezwykłe zjawisko. 

Lokalna stacja telewizyjna otrzymała niemal 230 zgłoszeń od mieszkańców, którzy widzieli płonącą kulę nad wschodnim wybrzeżem stanu Floryda. 

Amerykańscy badacze z American Meteor Society podali, że świetlisty obiekt był widoczny wzdłuż Florydy i z Bahamów. Obserwacji tego zjawiska sprzyjało wyjątkowo przejrzyste niebo.

Jasny meteor przeciął niebo nad Florydą

Jak widać na nagraniach, kula ognia na kilka sekund rozświetliła niebo, a potem spadła w kierunku ziemi. Świetlisty obiekt zamienił na moment nocne niebo w dzień. Świadkowie tego zjawiska przyznawali w relacjach, że był to naprawdę zaskakujący i niezwykły widok. 

Jak podają lokalne media, mieszkańcy na Bahamach nie tylko dostrzegli duży i bardzo jasny błysk na niebie, ale usłyszeli też sygnał dźwiękowy w postaci huku i odczuli lekkie drżenie ziemi. 

Czym było to niezwykłe zjawisko na niebie? Wielka kula ognia to najprawdopodobniej bolid, czyli spadający meteor, który spalił się w atmosferze. Swoją jasność zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. Kiedy taki obiekt znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo świetlisty ślad.

W ostatnim czasie podobne świetliste zjawisko zaobserwowano na Kubie. Kulę ognia przecinającą niebo można było zobaczyć we wschodniej części kraju, w tym gminy Moa, Maisi i Sagua Se Tanamo. Eksperci z kubańskiej Stacji Sejsmologicznej Moa poinformowali wówczas, że zarejestrowano tego dnia kilka meteorów.

Źródło: Insider, Fox News, dobrapogoda24.pl