Zamknij

Kupowała bilety, żeby zarabiać na odwołanych lotach. Kobieta trafiła do aresztu

16.06.2020 12:08
Pasażerka - bilety lotnice
fot. Shutterstock

Pochodząca z Chin 45-latka znalazła nietypowy sposób na to, jak zarobić sporo pieniędzy. Kobieta masowo kupowała bilety lotnicze i ubiegała się o odszkodowania od linii lotniczych za odwołane lub opóźnione loty. Przez cztery lata zarobiła dzięki temu równowartość ponad 1,5 mln złotych. Jej dobra passa w końcu się skończyła - Chinka została złapana i teraz ma poważne problemy. 

Zanim proceder kobiety został wykryty przez linie lotnicze, 45-latka udało się kupić niemal tysiąc biletów lotniczych na różnych trasach.

Zarobiła 1,6 mln zł za odwołane i opóźnione loty

Kupić bilety lotnicze, ubezpieczyć podróż, a potem tylko czekać aż lot zostanie opóźniony lub odwołany – tak mniej więcej wyglądał plan 45-latki, której udało się zarobić na tym niemałe pieniądze. 

Trzeba jednak dodać, że wybór tras przez Chinkę nie był przypadkowy - kupowała bilety na połączenia, w których było duże prawdopodobieństwo odwołania lub opóźnienia lotu. Wcześnie 45-latka prowadziła dokładną analizę lotów, zwracała uwagę na często opóźniane rejsy i brała pod uwagę prognozy pogody. Po zrobieniu rezerwacji dokupowała odpowiednie ubezpieczenie, które dawało jej większą szansę na uzyskanie odszkodowania. 

Takie działanie okazało się dla niej bardzo opłacalne finansowo. W ciągu czterech lat zarobiła w ten sposób 3 mln juanów chińskich, czyli równowartość ok. 1,6 mln złotych. Ostatecznie (w ubiegłym tygodniu) kobieta została złapana i trafiła do aresztu pod zarzutem oszustwa finansowego. 

Linie lotnicze pracują nad poprawieniem systemu, który wykluczy występowanie w przyszłości podobnych procederów. Dokładnie ma również zostać sprawdzona treść ubezpieczeń, zgodnie z którymi wypłacane są odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty.