Zamknij

Kwarantanna po powrocie z podróży zagranicznej? Możliwe, że będzie konieczna

23.11.2020 12:22
Pasażer zatrzymany na lotnisku
fot. Shutterstock

Apeluję, by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, również za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie – powiedział premier, Mateusz Morawiecki. 

Branża turystyczna przeżywa potężny kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Premier, Mateusz Morawiecki, poinformował w o sobotę o przedłużeniu wielu obostrzeń i wprowadzeniu nowych restrykcji

Kwarantanna po powrocie z zagranicy do Polski?

Mateusz Morawiecki podkreślił, że najważniejsze jest ograniczenie mobilności Polaków, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednocześnie dodał, że rząd pracuje nad "rozwiązaniami prawnymi", które umożliwią wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się.

–  Apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce – powiedział premier. 

Przy okazji nie wykluczył, że w przypadku wzrostu liczby nowych zachorowań na COVID-19 i wprowadzenia "narodowej kwarantanny”,  będzie też obowiązywała kwarantanna dla osób przekraczających granicę Polski.

– Chodzi o to, by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie –  powiedział premier.

Możliwe jest też wprowadzenie restrykcji dotyczących sektora lotniczego, choć tu nie ma w tej chwili żadnych konkretów.

Zobacz także

Koronawirus. Duże ograniczenia w turystyce

Z rządowego planu dotyczącego walki z koronawirusem wynika też, że hotele pozostaną zamknięte dla turystów do 27 grudnia. Z obiektów hotelowych będą mogły skorzystać wyłącznie osoby podróżujące służbowo, medycy i sportowcy. 

Zadecydowano też, że ferie zimowe w całej Polsce odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia. Premier wyjaśnił, że w 2021 roku ferie muszą być skumulowane, aby ruch był jak najmniejszy. 

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że zimą nie będą działać także wyciągi narciarskie. – Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich – powiedział w programie "Gość wydarzeń ".

Warto przypomnieć, że od przyszłej soboty, 28 listopada, placówki handlowe i usługowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym, ale nadal zamknięte zostaną restauracje, siłownie, kluby fitness, kina, teatry, placówki kulturalne. Premier zaapelował też, aby najbliższe święta spędzić w gronie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy. 

Źródło: PAP, Radio ZET