Zamknij

Obostrzenia przedłużone do 31 stycznia. Co z kwarantanną po przyjeździe do Polski?

12.01.2021 09:50
Pasażerka w masce
fot. Shutterstock

Obecnie obowiązujące obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa zostaną przedłużone do 31 stycznia. To oznacza, że do końca miesiąca obowiązkową, 10-dniową kwarantanną objęte będą osoby przekraczające zewnętrzną granicę UE, ale także podróżujący do Polski transportem zbiorowym. Tak jak do tej pory, przewidziano kilka wyjątków od tej zasady. 

Lockdown w Polsce i wynikające z niego obostrzenia, które miały obowiązywać do 17 stycznia, zostają przedłużone. To oznacza nie tylko zamknięcie na dłuższy czas hoteli czy stoków narciarskich, ale również obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających do Polski (z uwzględnieniem wyjątków). 

Rząd już wcześniej tłumaczył, że celem nowych obostrzeń ma być zmniejszenie mobilności Polaków, a tym samym zatrzymanie pandemii koronawirusa.  

Kwarantanna po przyjeździe do Polski. Kogo obejmuje?

Obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie podlegają osoby, które przekraczają granicę Polski stanowiącą jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Warto tutaj zaznaczyć, że nie chodzi tu wyłącznie o granice lądowe, ale także "granice morskie państw członkowskich, porty lotnicze, porty rzeczne, porty morskie i porty na jeziorach, pod warunkiem, że nie stanowią one granic wewnętrznych". To oznacza, że kwarantannie polegają również osoby, które podróżują spoza Unii Europejskiej, w tym m.in. Turcji, Chin czy USA.  

Ale to nie wszystko. Do 31 stycznia obowiązkowa kwarantanna dotyczy także osób przekraczających granicę transportem zbiorowym. Chodzi o podróżujących zorganizowanym transportem lądowym - w tym kolejowym, ale też powietrznym i morskim. 

Według nowych przepisów przewoźnik powinien poinformować pasażerów o konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny. Z kolei osoba przekraczająca granicę powinna przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny i podać numer telefonu. 

Zobacz także

Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Są wyjątki

Z obowiązku 10-dniowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz te, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Ale to nie koniec wyjątków. Izolacji nie będą musiały poddawać się osoby, które przekraczają granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych czy zarobkowych w Polsce lub kraju sąsiadującym. Są to m.in. członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, medycy, żołnierze, członkowie misji dyplomatycznych, kierowcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy, jak również studenci i osoby udające się do portów innym środkiem transportu.

Aby zostać zwolnionym z kwarantanny, należy oczywiście posiadać podczas przekraczania granicy stosowne dokumenty potwierdzające cel przyjazdu do Polski lub kwalifikacje zawodowe. 

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: PAP, Straż Graniczna