Zamknij

Kwarantanna po przylocie do Polski. Zmiany dla podróżujących od 26 maja

26.05.2021 09:00
Lotnisko Chopina
fot. Albin Marciniak/East News

Od 26 maja wchodzą w życie nowe zasady dotyczące kwarantanny po powrocie do Polski. Zmienione rozporządzenie umożliwia zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego w określonym momencie po przylocie do Polski. 

We wtorek (25 maja) w Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zmiany dotyczą między innymi zasad kwarantanny po powrocie do Polski.  

Nowe rozporządzenie. Zmiany ws. kwarantanny po powrocie

Zmienione rozporządzenie umożliwia zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po przylocie do Polski na terenie lotniska, przed kontrolą graniczną.

Wynik testu diagnostycznego w kierunku Covid-19, wykonanego przed kontrolą graniczną, należy przedstawić w języku polskim albo w języku angielskim.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi  od 30 marca zasadami  podróżujący do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są 10-dniową kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin lub są pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii. Z obowiązku tego zwolnieni są też m.in. ozdrowieńcy, pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy transportowi i wielu innych.

W przypadku podróżujących spoza strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Z tego obowiązku zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

RadioZET.pl/ PAP