Zamknij

LOT wznawia połączenia i wprowadza nowe zasady. "Obowiązkowe maseczki przez cały lot"

Nina Czochara
19.05.2020 09:32
LOT - samolot
fot. Michał Adamowski/Reporter/East News

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że od 1 czerwca wznawiają kilka połączeń krajowych. Oprócz przywrócenia tras, narodowy przewoźnik chce również wprowadzić nowe zasady bezpieczeństwa na pokładzie. Co się zmieni dla pasażerów? Jak będą wyglądały podróże w dobie pandemii? 

Jak poinformował wczoraj LOT, początkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z tylko z połączeń krajowych na trasach: z Warszawy do Gdańska – do trzech razy dziennie; z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry – do dwóch razy dziennie oraz z Krakowa do Gdańska – jeden raz dziennie.

- Przez pierwsze dwa tygodnie realizowane będą połączenia w ramach ośmiu krajowych portów lotniczych. Dla bezpieczeństwa i komfortu pasażerów na pokładzie samolotów obowiązywać będzie procedura "BezpiecznyLOT", wypracowana w oparciu o rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego i międzynarodowych organizacji branżowych - podała w komunikacie spółka.

BezpiecznyLOT: zmiany w podróżowaniu 

Przewoźnik tłumaczy, że procedura "BezpiecznyLOT" obejmuje zarówno zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie samolotu, jak i podczas całej ścieżki, którą pasażer przemierza od chwili dotarcia na lotnisko.

LOT zapewnił, że filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air), w które wyposażono samoloty LOT, usuwają 99,9 proc. bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Dodatkowo pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe są regularnie dezynfekowane za pomocą specjalnych środków biobójczych.

- PLL LOT we współpracy z Zarządem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i dyrekcjami lotnisk krajowych wypracowały spójne procedury bezpieczeństwa dla lotów. Planowane zmiany na lotniskach, zgodne z wytycznymi IATA, EASA, KE czy ULC-u, obejmują m.in. kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących, dystans przestrzenny w gate’ach i podczas boardingu, ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów, saloników biznesowych), dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi czy obowiązek zakrywania ust i nosa, wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia br. - czytamy w komunikacie przewoźnika. 

Pasażerowie i załoga w maseczkach przez cały lot

- Załogi LOT obsługujące pasażerów podczas lotu zostaną wyposażone w maseczki i rękawiczki; także pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką podczas całego rejsu - poinformował narodowy przewoźnik w komunikacie.

W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada "no contact", ograniczająca bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach - dodano. 

ZOBACZ TAKŻE: Ryanair wprowadza zmiany. "Maseczki, zakaz kolejek przed toaletą i wyższe opłaty"

LOT: tylko jeden bagaż i odprawa online

W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu, pasażerowie otrzymają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg. Przez jedną sztukę bagażu rozumie się zabranie ze sobą plecaka, torebki, laptopa lub reklamówki z zakupami.

W ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska, LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi m.in. obowiązkową odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem.

Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach zostaną przedstawione pasażerom do 25 maja.

LOT: wstrzymane loty z powodu koronawirusa

LOT do 31 maja włącznie odwołał wszystkie rejsy pasażerskie krajowe i międzynarodowe. Decyzja zarządu narodowego przewoźnika podyktowana jest licznymi ograniczeniami w zakresie ruchu biznesowo-turystycznego, obowiązującymi na terenie UE i innych krajów w związku z epidemią koronawirusa.

W Polsce do 23 maja obowiązuje zakaz ruchu lotniczego na naszym obszarze. Chodzi o loty krajowe oraz międzynarodowe samolotów przewożących cywilnych pasażerów. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  1000 złotych na wakacje. Kto sfinansuje bon turystyczny?

•  Jak będą wyglądały loty po pandemii? "Dystans, maseczki, brak bagażu podręcznego"

•  Szklane ścianki między fotelami w samolocie? Zaskakujący projekt włoskiej firmy

Źródło: PAP

___

RAdioZET.pl/NC