Zamknij

LOT wprowadza opłatę ekologiczną do biletów. To rekompensata za emisję CO2

Nina Czochara
18.11.2019 15:10
Samolot LOT-u
fot. Shutterstock

Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają dobrowolną opłatę ekologiczną do biletów pasażerskich, która zostanie przeznaczona na działania proekologiczne - poinformowała w poniedziałek spółka. Oznacza to, że każdy pasażer, kupując bilet przez internet, będzie mógł obliczyć tzw. ślad węglowy i pokryć jego koszt.

Jak tłumaczy spółka, podróżni - kupując bilet na stronie internetowej lot.com - mogą uiścić dobrowolną opłatę, która wspomoże realizację projektów mających na celu kompensację emisji C02 i działania proekologiczne.

LOT: dobrowolna opłata ekologiczna od pasażerów

W praktyce - jak tłumaczy LOT - za pomocą tzw. kalkulatora CO2 kupujący bilet na stronie lot.com będzie mógł obliczyć tzw. ślad węglowy swojego rejsu, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na odległość, jaką pokona na danej trasie. Jednocześnie dowie się, w jaki sposób może zniwelować emisję CO2 i przeznaczyć wybraną kwotę na działania prośrodowiskowe.

Pasażer będzie miał szansę wesprzeć m.in. projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, którego celem jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla wychwytywanego i magazynowanego przez polskie lasy. LOT tłumaczy, że obecnie 1 ha lasu pochłania średnio pięć ton CO2 rocznie, w ciągu 30 lat każdy hektar lasu objętego programem pochłonie dodatkowo 37 ton CO2.

LOT
fot. Michał Adamowski/East News

- Konsekwentnie wprowadzamy rozwiązania przyjazne środowisku, które obniżają emisję CO2, nie tylko poprzez inwestycje w nowoczesną flotę. W ciągu ostatnich 2 lat, tylko dzięki zmianom wewnętrznych procedur, w tym wprowadzeniu kołowania na jednym silniku po lądowaniu czy optymalizacji tras lotów, zredukowaliśmy poziom emisji dwutlenku węgla o 7 proc. - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu ds. operacyjnych LOT-u Maciej Wilk.

Zagłosuj

Czy dobrowolna opłata ekologiczna to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Zobacz także

LOT wskazuje, że na jego pokładach sukcesywnie redukowane są plastikowe elementy wyposażenia, w tym słomki, a także folia i papier powlekany plastikiem.

Narodowy przewoźnik podkreśla, że wspiera europejskie inicjatywy, które mają na celu redukcję emisji CO2 do atmosfery, w tym działania zmierzające do jak najszybszego wprowadzenia jednorodnego systemu zarządzania Europejską Przestrzenią Powietrzną.

- Usprawnienie przepustowości przestrzeni powietrznej i portów lotniczych w całej Europie przyczyni się do optymalizacji tras i skrócenia czasu przelotów, co pozwoli efektywnie ograniczyć emisję CO2 przez branżę lotniczą. To z kolei może pozwolić na redukcję dodatkowych około 16 mln ton CO2 rocznie w skali europejskiej - czytamy. 

ZOBACZ TAKŻE: LOT ogłosił nowe, bezpośrednie połączenie do San Francisco

___

RadioZET.pl/NC