Zamknij

LOT z zakazem lotów do Chin na miesiąc. 10 pasażerów z Polski z koronawirusem

Nina Czochara
26.10.2020 09:28
Samolot LOT
fot. Michał Adamowski/Reporter/East News

LOT, od 2 listopada, zostanie objęty zakazem lotów do Chin na cztery tygodnie. Powodem takiej decyzji było przekroczenie limitu pasażerów, którzy po przylocie otrzymali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Łącznie było to 10 osób, które przyleciały z Warszawy do Tiencin.

Chiński urząd lotniczy (CAAC) poinformował w swoim komunikacie, że od 2 listopada LOT nie może przez miesiąc wykonywać połączeń do Tiencin.

LOT: zakaz lotów do Chin na miesiąc

Objęcie zakazem lotów polskiego przewoźnika jest wynikiem feralnego lotu LO093 z Warszawy do Tiencin, który odbył się 15 października. Okazało się, że na pokładzie samolotu z Polski znajdowało się aż 10 pasażerów, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Według podanych przez chińskie władze informacji, dwie osoby z grupy zakażonych pasażerów to obywatele Chin (wcześniej przebywali w Budapeszcie i Pradze), a czworo to obywatele Ukrainy. Żadna z tych osób nie miała podwyższonej temperatury czy innych objawów koronawirusa. Pozytywny wynik przyniósł dopiero test wykonany na lotnisku w Tiencin.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus: ryzyko zarażenia się w samolocie jest niewielkie. "44 przypadki na 1,2 mld podróżnych"

LOT nie jest jedyną linią lotniczą objętą zakazem lotów. W podobnej sytuacji znalazło się pięciu innych przewoźników, w tym m.in. irańska linię Mahan Air, Saudi Arabian Airlines, Turkish Airlines czy włoskie Leos Airlines. 

Z Warszawy do Chin można polecieć obecnie na pokładach samolotów Air China. Chiński przewoźnik narodowy obsługuje dwa loty tygodniowo do Pekinu z międzylądowaniem w innym mieście Chin, gdzie pasażerowie odbywają obowiązkową kwarantannę. LOT nie wykonuje obecnie regularnych połączeń do Pekinu. 

Źródło: Fly4free.pl, Rynek Lotniczy