Zamknij

Koronawirus w samolocie z Polski. LOT znów ukarany zakazem lotów do Chin

18.03.2021 12:50
LOT samolot
fot. Michał Adamowski/East News

LOT dostał tymczasowy zakaz lotów do Chin. Powodem takiej decyzji był fakt, że na pokładzie samolotu z Polski było pięcioro pasażerów z koronawirusem. To już druga taka kara dla narodowego przewoźnika w ciągu kilku ostatnich miesięcy. 

Lokalne media, powołując się na komunikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC), poinformowały, że z powodu wykrycia koronawirusa u kilku pasażerów z Polski PLL LOT objęto zakazem wykonywania połączeń lotniczych na najbliższe dwa tygodnie.

Koronawirus w samolocie. LOT z zakazem lotów do Chin

LOT nie będzie mógł latać do Chin od 22 marca. Zakaz ma obowiązywać przez 14 dni, jednak z możliwością przedłużenia (jeśli zostaną potwierdzone koleje przypadki koronawirusa wśród pasażerów lub członków załogi narodowego przewoźnika). 

Objęcie zakazem lotów jest wynikiem feralnego rejsu LOT-u z Warszawy do Tiencin, który odbył się 3 marca. Okazało się, że na pokładzie samolotu z Polski znajdowało się pięcioro pasażerów, którzy po przejściu badań na chińskim lotnisku otrzymali pozytywne wyniki na obecność Covid-19. 

Zobacz także

Biuro prasowe LOT-u zapewnia jednak, że nie jest to wina zaniedbania po stronie personelu naziemnego na lotnisku w Warszawie.

– Wszyscy pasażerowie tego rejsu posiadali niezbędne do odbycia podróży dokumenty, w tym wymagane przez stronę Chińską zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa – skomentował przewoźnik w rozmowie z "Rynkiem Lotniczym".

Poprzednim razem LOT został ukarany zakazem lotów na cztery tygodnie - od 2 listopada 2020 roku. Było to związane z rejsem z 15 października - wówczas na pokładzie samolotu znajdowało się aż 10 pasażerów, którzy po przylocie do Tiencin otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa. 

Źródło: Rynek Lotniczy, Fly4free.pl