Zamknij

Cumbre Vieja "pochłonął" inny wulkan na La Palmie. Zaskakujący efekt erupcji

23.11.2021 13:55
Cumbre Vieja, La Palma
fot. Europa Press/ABACA/Abaca/East News

Trwająca ponad dwa miesiące erupcja Cumbre Vieja doprowadziła do zasypania popiołem innego wulkanu na wyspie La Palma – San Juana. Ostatni raz do jego wybuchu doszło w 1949 roku. "Dzisiaj wulkan Cumbre Vieja pożarł jednego ze swoich przodków" – napisał hiszpański dziennik "ABC".

Wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma jest aktywny od 19 września. Wybuchł po 50 latach uśpienia i od tej pory stale daje o sobie znać, niemal nieprzerwanie wyrzucając lawę oraz materiał piroklastyczny. W okolicy wulkanu występują też trzęsienia ziemi i notowana jest zwiększona ilość dwutlenku siarki, co doprowadziło do ewakuacji kolejnych mieszkańców wyspy. Erupcja Cumbre Vieja przyczyniła się też do zniknięcia innego wulkanu na La Palmie. 

Wulkan San Juan "zniknął" wskutek erupcji Cumbre Vieja

Hiszpański dziennik  "ABC" podał, że lawa wydobywająca się z wulkanu Cumbre Vieja pokryła drogi prowadzące na szczyt San Juana. Dodano, że jego krater został całkowicie zasypany popiołem wydostającym się z aktywnego obecnie wulkanu na La Palmie.

– Dzisiaj wulkan Cumbre Vieja pożarł jednego ze swoich przodków – San Juana – dodała hiszpańska gazeta.

Tymczasem w poniedziałek po południu (22 listopada) władze Wysp Kanaryjskich nakazały ewakuację 3 tys. osób z miejscowości Tazacorte zagrożonej wysoką obecnością w powietrzu dwutlenku siarki wydostającej się z wulkanu Cumbre Vieja.

Przypomniano jednocześnie, że z ponad 2 tys. zniszczonych wskutek erupcji budynków na La Palmie około 1,1 tys. to domy mieszkalne.

Wulkanolodzy z hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) odnotowali z kolei, że podczas ostatnich 24 godzin zwiększyła się aktywność sejsmiczna w okolicach wulkanu. Podali, że w poniedziałek magnituda wstrząsów doszła do poziomu 4,8.

Władze Hiszpanii poinformowały w minionym tygodniu, że w południowej części wyspy La Palma powstanie nowe miasto. Zamieszkają w nim osoby, które straciły swój dobytek w wyniku niszczycielskiej erupcji. Zgodnie z projektem stowarzyszenia Platforma na rzecz Poszkodowanych Wybuchem Cumbre Vieja, na terenie nowego miasta powstaną 543 budynki. Poza częścią mieszkalną będzie również dostępna infrastruktura handlowo-gastronomiczną, centrum sportowe, przychodnia lekarska oraz kościół.

Źródło: PAP, TVN Meteo