Zamknij

Erupcja na La Palmie nie ustępuje. Ogromne ilości pyłu wulkanicznego wymusiły zamknięcie lotniska

08.10.2021 11:04
Cumbre Vieja na La Palmie
fot. JORGE GUERRERO/AFP/East News

Cumbre Vieja wciąż jest aktywny. Wulkan stale wyrzuca z siebie ogromne ilości gorącej lawy, dymu oraz pyłu. Niebezpieczne zanieczyszczenia kolejny raz wymusiły zamknięcie lotniska na wyspie La Palma. "Nagromadzenie wulkanicznego popiołu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego" – wyjaśniło kierownictwo kanaryjskiego lotniska. 

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł 19 września, nie traci na sile. Z wnętrza góry ciągle wypływa lawa, a w okolicy regularnie występują trzęsienia ziemi. Wulkan nadal wyrzuca też okruchy wulkaniczne i uwalnia niebezpieczny pył wulkaniczny. Ilość zanieczyszczeń w atmosferze przekroczyła wymogi bezpieczeństwa, dlatego władze La Palmy podjęły decyzję o zamknięciu lotniska w czwartek (7 października). 

La Palma. Z powodu pyłu wulkanicznego zamknięto lotnisko

Obsługująca hiszpańskie lotniska spółka Aena wyjaśniła, że "nagromadzenie wulkanicznego popiołu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego" na wyspie. Właśnie dlatego konieczne było zamknięcie lotniska.

Loty zawiesiły również w czwartek dwie linie lotnicze – Binter i Canaryfly – które obsługują połączenia między La Palmą a resztą archipelagu Wysp Kanaryjskich. 

To drugi raz, kiedy z powodu zbyt dużej ilości pyłu wulkanicznego zamykane jest lotnisko. Władze podały, że ponowne otwarcie nastąpi dopiero wtedy, gdy poprawią się warunki.

Wulkan Cumbre Vieja coraz groźniejszy

Zdaniem ekspertów  Cumbre Vieja znajduje się obecnie w "fazie największej erupcji". Ze stożka wydobywają się coraz większe ilości gęstej lawy, emitowane są tony szkodliwych gazów, a do tego z krateru wyrzucane są okruchy skalne na odległość nawet 800 metrów. Rzeka płynącej magmy zdołała zniszczyła prawie 1000 budynków i doprowadziła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, czyli co 14. mieszkańca wyspy. 

Władze Wysp Kanaryjskich ujawniły, że rozpoczynają przygotowania do budowy na La Palmie domów z prefabrykatów. Zakwaterowanie w nich miałaby znaleźć część osób, które po erupcji Cumbre Vieja została zmuszona do ewakuacji. 

Hiszpański portal "20 Minutos" potwierdził, że uruchomione zbiórki dla poszkodowanych przez wybuch wulkanu pozwoliły zebrać do środy na całym świecie z darowizn kwotę ponad 7 mln euro.

Źródło: PAP (Marcin Zatyka)