Zamknij

Apokaliptyczny widok na La Palmie. Mieszkańcy odkopują swoje domy z popiołu wulkanicznego

15.10.2021 15:18
La Palma. Mieszkańcy odkopują domy z popiołu
fot. AP/Associated Press/East News

Wulkan Cumbre Vieja nie traci na sile, wciąż siejąc ogromne spustoszenie. Rzeka gorącej lawy, która przemierza La Palmę, zniszczyła już ponad 1,5 tys. budynków. Ci, którzy jeszcze nie stracili dobytku swojego życia, walczą z popiołem wulkanicznym. W sieci pojawiły się nagrania pokazujące, jak mieszkańcy próbują odkopać swoje domy z grubej warstwy popiołu. 

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł 19 września, stale wyrzuca ogromne ilości lawy, dymu i pyłu. W okolicy regularnie występują też trzęsienia ziemi. Szacuje się, że lawa zniszczyła już ponad 600 hektarów ziemi i doprowadziła do ewakuacji około 7 tys. mieszkańców. Problem jest również unoszący się popiół wulkaniczny, który powoduje pogorszenie widoczności, zanieczyszcza wodę, niszczy uprawy i grozi zawaleniem się wielu budynków. Na razie nic nie wskazuje na to, aby erupcja Cumbre Vieja miała się zakończyć. 

La Palma. Domy zasypane popiołem z wulkanu [WIDEO]

Mieszkańcy La Palmy muszą zmagać się katastrofalnymi skutkami erupcji wulkanu, który pozostawał uśpiony przez 50 lat.

W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające apokaliptyczny obraz obszaru położonego najbliżej Cumbre Vieja. Na jednym z krótkich nagrań można zobaczyć, jak dwóch mężczyzn próbuje odkopać dom z grubej warstwy popiołu. W tle widać dym unoszący się nad kraterem wulkanu. 

Cumbre Vieja nadal sieje spustoszenie

Wulkan Cumbre Vieja wciąż jest wyjątkowo aktywny. Wypływająca lawa zagroziła kolejnym obszarom, dlatego konieczne były ewakuacje kilkuset mieszkańców regionu między Tazacorte i La Laguna. Łącznie swoje domy musiało już opuścić około 7000 osób. 

Według danych przytoczonych przez prezydenta Wysp Kanaryjskich, Angela Victora Torresa, podczas trwającej erupcji Cumbre Vieja wyemitował trzy razy więcej materiału wulkanicznego niż podczas ostatniego groźnego wybuchu w 1971 roku.

Źródło: Onet