Zamknij

Rzeka gorącej lawy i toksyczne chmury gazu. Szokujące nagranie z drona [WIDEO]

06.10.2021 14:32
Wybuch wulkanu na La Palmie
fot. HANDOUT/AFP/East News

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma przybiera na sile. Gorąca lawa, płynąc rzeką przez część hiszpańskiej wyspy, wciąż wpada do oceanu. W miejscu kontaktu magmy z wodą unosi się chmura białego dymu, która zawiera ogromne ilości toksycznych gazów i oparów. Aktywność wulkanu została uchwycona na nagraniu z drona, które udostępniła hiszpańska Wyższa Rada Badań Naukowych (CSIC).

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł 19 września po niemal 50 latach uśpienia, wciąż sieje ogromne spustoszenie. Mieszkańcy La Palmy muszą zmagać się ze skutkami niszczycielskiego żywiołu.

Rzeka gorącej magmy stale przemierza wyspę, wpadając do Atlantyku. Z powodu pogarszającej się jakości powietrza władze hiszpańskiej wyspy nakazały kilku tysiącom mieszkańców pozostanie w domach. Na razie nic nie wskazuje na to, aby erupcja wulkanu miała się zakończyć. 

Groźna erupcja Cumbre Vieja. Nagranie z drona [WIDEO]

Na nagraniu z drona, które opublikowała hiszpańska Wyższa Rada Badań Naukowych (CSIC), widać strumienie pomarańczowej lawy wypływającej z krateru i spadające z klifów prosto do oceanu. W miejscu kontaktu gorącej magmy z wodą unosi się chmura białego dymu zawierająca ogromne ilości toksycznych gazów, zagrażając zdrowiu ludzi.

Od momentu wybuchu wulkanu powierzchnia wyspy zwiększyła się po zachodniej stronie o 30 hektarów. Jest to efekt zjawiska, w wyniku którego przemierzająca La Palmę magma w pewnym momencie zastyga, "dodając" wyspie powierzchni.

Cumbre Vieja wszedł w największą fazę erupcji

W ostatnich dniach notowana jest zwiększona aktywność wulkanu Cumbre Vieja. Ze stożka wydobywają się coraz większe ilości gęstej lawy, emitowane są tony szkodliwych gazów, a do tego z krateru wyrzucane są okruchy skalne na odległość nawet 800 metrów. W miniony weekend zarejestrowano też około 40 wstrząsów sejsmicznych. Rzeka płynącej magmy zdołała zniszczyć już ponad 1000 domów, a około sześciu tysięcy mieszkańców zostało ewakuowanych, głównie z miast El Paso i Los Llanos de Aridane.

Według danych przytoczonych przez prezydenta Wysp Kanaryjskich Angela Victora Torresa, podczas trwającej erupcji Cumbre Vieja wyemitował trzy razy więcej materiału wulkanicznego niż podczas ostatniego poważnego wybuchu w 1971 roku. 

Źródło: TVN Meteo, CNN, Reuters